Galeria Akademickie Centrum Designu

1
  • miniatura
    Filename: Dzielimy się_mini.jpg
    Size: 79.92 KB
  • plakat
    Filename: plakat_1000.jpg
    Size: 290.28 KB

Projekt „Dzielimy się Łodzią. BIO-PUBLIC” to koncepcja łącząca kilka kolektywnych działań twórczych związanych z przestrzenią zieloną i społeczną miasta. Codzienni kreatorzy życia społecznego, jak i zrównoważonego miast sygnalizują, jak ważna jest wspólna praca, relacje, które mogą przyczynić się do lepszej miejskiej rzeczywistości. 

Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Akademickim Centrum Designu przygotowało projekt, w którego efekcie powstała oferta edukacyjna pozwalająca dzielić się muzealnymi zasobami w dostępny dla każdego z odbiorców sposób. Do współpracy zostali zaproszeni łódzcy naukowcy, artyści, a także sami łodzianie, którzy współdzielili się swoimi pomysłami, refleksjami i propozycjami.

Podczas zajęć przygotowanych przez wykładowców Instytutu Projektowania Graficznego ASP w Łodzi, postawiono przed studentami Akademii zadanie stworzenia projektu identyfikacji materiałów edukacyjnych w zakresie planów, typografii, ilustracji oraz frontów czterech plakatów-okładek odpowiednio prezentujących cztery tematy przewodnie broszur, tj. „Metropolia”, „Ludzie”, „Postęp” i „Sukces”. Finalne projekty miały powstać w ciągu pięciu dni warsztatowych, poprzedzonych spotkaniem uczestników w Muzeum Miasta Łodzi połączonym ze zwiedzaniem ekspozycji oraz rozmowami z muzealnymi edukatorami. Połączenie w ramach warsztatów dwóch metod – Design sprint oraz elementów Design thinking – pozwoliły na bardzo szybką realizację zadania w oparciu o twórcze dyskusje, kolektywną pracę w grupach zadaniowych oraz prowadzone na bieżąco korekty wynikające z konieczności zrozumienia problemów i potrzeb docelowych użytkowników.

Opracowana została też koncepcja broszur edukacyjnych, wydanych w nakładzie 2000 egz. i udostępnionych zwiedzającym Muzeum Miasta Łodzi. Dzięki broszurom zwiedzanie wystaw stałych może stać się bardziej przystępne i komfortowe, a cała nowa oferta edukacyjna pozwolić może na pełniejsze i bogatsze doświadczenie przeszłości miasta oraz poczucie bycia jego ważną częścią.

W efekcie współpracy Muzeum oraz Akademii powstała także wystawa „BIO-PUBLIC” w Akademickim Centrum Designu prezentująca prace młodych grafików oraz wykładowców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, jak i prace Anny Witkowskiej. 

Projekt wystawienniczy „BIO-PUBLIC” to ekspozycja o codziennych kreatorach życia społecznego, jak i zrównoważonego miast. Sygnalizują oni, jak bardzo ważna jest wspólna praca, relacje, więzi, które mogą przyczynić się do stworzenia lepszej miejskiej rzeczywistości. Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie spotkanie autorskie z uczestnikami wystawy i wybranymi przedstawicielami polskiej grafiki projektowej.

Autorzy prac i uczestnicy spotkania autorskiego: Mariusz Andryszczyk, Jakub Balicki, Łukasz Chmielewski, Przemek Hajek, Joanna Guszta / Ładne Halo, Wiktoria Morawiec, Ania Witkowska, Wiktoria Bajka, Zygmunt Bilski, Marysia Cader, Weronika Filipczak, Marta Kosior, Laura Kowalewska, Małgorzata Markowska, Patryk Owczarek, Julia Pieczyńska, Nina Symanowicz, Patrycja Warczyńska

Identyfikacja wizualna i oprawa graficzna wystawy: Magdalena Stecka
Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna

Dzielimy się Łodzią. BIO-PUBLIC
P1, Sala Zielona, Akademickie Centrum Designu
Księży Młyn 13/15, Łódź
(wejście od ul. Księży Młyn)

wt. - czw. 11.00 - 15.00
pt., sob. i ndz. 12.00 - 19.00
(wejście od ul. Księży Młyn)

Finisaż wystawy: 6.12.2023, godz. 14.30, Akademickie Centrum Designu
Spotkanie autorskie: 6.12.2023, godz. 16.30, Muzeum Miasta Łodzi
Czas trwania wystawy: 6.11-6.12.2023 r

Wstęp wolny

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu ART&DESIGN 2023 NIE_MATERIA oraz projektu edukacyjnego Muzeum Miasta Łodzi pt. „Dzielimy się Łodzią. Ludzie - Miejsca - Przedmioty”.

do góry