Galeria Akademickie Centrum Designu

2
 • miniatura
  Filename: 001_PMP_AVATAR_ASP.jpg
  Size: 52.28 KB
 • 1.jpg
  Filename: 1.jpg
  Size: 451.1 KB
 • 2.jpg
  Filename: 2.jpg
  Size: 577.2 KB
 • 3.jpg
  Filename: 3.jpg
  Size: 398.13 KB
 • 4.jpg
  Filename: 4.jpg
  Size: 610.46 KB
 • 5.jpg
  Filename: 5.jpg
  Size: 474.61 KB
 • 6.jpg
  Filename: 6.jpg
  Size: 981.12 KB
 • 7.jpg
  Filename: 7.jpg
  Size: 455.1 KB

Wystawa projektów graficznych dr. Przemysława Hajka – dyrektora artystycznego magazynu „Powidoki”.

Od 20 maja 2023 r. będziemy mogli oglądać w Galerii Akademickiego Centrum Designu, wystawę projektów graficznych dr Przemysława Hajka - dyrektora artystycznego magazynu "Powidoki". 

Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty okładek, szkiców, wstępnych koncepcji, plakatów, ilustracji, zdjęć oraz grafik promocyjnych, które towarzyszą każdemu wydaniu magazynu „Powidoki”. Będzie można również zobaczyć projekty, które ostatecznie nie weszły do druku. 

Wystawa projektów graficznych dr. Przemysława Hajka to podsumowanie i prezentacja dorobku autora koncepcji graficznej magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”. Wystawa skłania do refleksji nad kondycją rynku wydawniczego. Stawia pytanie o celowość wydawania drukiem słowa i obrazu w dobie inflacji, wzrostu kosztów materiałów i wszechobecnej digitalizacji. 

Od 2019 roku Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi wydała siedem numerów magazynu „Powidoki”. Do każdego wydania stworzono odrębną komunikację wizualną. Projekt graficzny pisma prezentowany był na wystawach w Polsce i za granicą. Otrzymał wyróżnienie na Polish Graphic Design Awards (Polska) oraz Silver A’Design Award (Włochy), został uznany za jedną z najlepszych realizacji typograficznych na 13. Międzynarodowym przeglądzie Communication Arts (USA). 

Otwarcie wystawy w Akademickim Centrum Designu w dniu 20 maja 2023 r. odbędzie się o godzinie 18.00 (przestrzeń wystawiennicza, piętro 2), poprzedzi je wykład dr. Przemysława Hajka o godz. 16.00 (sala konferencyjna, piętro 1).

dr Przemysław Hajek - projektant, dyrektor artystyczny magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki”, nauczyciel akademicki, zatrudniony na stanowisku adiunkta w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Sztuk Projektowych w Instytucie Projektowania Graficznego, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Identyfikacji Graficznej I° (P.I.G.). Uczestnik ponad pięćdziesięciu wystaw zbiorowych poświęconych projektowaniu graficznemu na których prezentował projekty publikacji i plakatów. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie w Warszawie oraz w Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 2017 roku miał indywidualną wystawę plakatów w Filharmonii Łódzkiej. Od 2019 roku współtworzy wydawnictwo „Powidoki” w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

W swoich projektach dr Przemysław Hajek używa typografii jako głównego środka wyrazu. Buduje z nich obrazy oraz nadaje nowe znaczenia. Balansuje pomiędzy syntetyczną formą, a chaosem, linią a płaszczyzną – szuka. Lubi porządek, ale także spontaniczne, emocjonalne działania wizualne – łączy. Pracuje z tekstem, literą i obrazem fotograficznym. 

Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Przemysław Hajek
Kurator wystawy: Bogusław Deptuła

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Współorganizator: Magazyn „Powidoki”

Projekt – Magazyn – Powidoki
Akademickie Centrum Designu (piętro II)
Księży Młyn 13/15, Łódź

Wernisaż: 20 maja 2023 r. godz.18.00 
Wystawa będzie czynna w okresie: 20.05-12.07.2023 r.

Akademickie Centrum Designu jest czynne:
od wtorku do czwartku w godz. 11.00 – 15.00
w piątki, soboty i niedziele w godz. 12.00 – 19.00

W okresie 16-18 czerwca 2023 r. (piątek-niedziela) wystawa będzie czynna w godz. 12.00 – 21.00

do góry