Galeria GIGA
Tales from the Deep Dark Web
Paradoksalne implikacje działalności człowieka i jego wpływu na planetę, działania porządkujące systemy kulturowe i religijne oraz społeczeństwo, konsumpcjonizm jako nowy rytualny wymiar człowieka, duchowość w nadchodzącej epoce boskiej inteligencji maszyn - to tylko niektóre z tematów, które stanowią tło prac prezentowanych na wystawie.
Projekt jest ostatnim rozdziałem trwającego cyklu prac artystycznych. Polega na przeróbce biblijnych ilustracji francuskiego artysty Paula Gustave'a Doré poprzez implementację znalezionych obrazów i zastosowanie eksperymentalnej techniki drukarskiej zwanej drukiem anastatycznym.
Dzięki obrazom przedstawiającym sceny spustoszenia, w których zarówno fikcyjne, jak i rzeczywiste postacie zmagają się z konsekwencjami swoich działań i kreacji, prace Waltera Rindone wywołują refleksję nad kondycją człowieka.
Biografia
Walter Rindone (ur. w Caltagirone, Włochy) jest artystą wizualnym, specjalizującym się w eksperymentalnych technikach druku.
Tworzy swoje prace, wykorzystując wyłącznie obrazy z odzysku, stosując manipulację obrazem i procesy reprodukcji obrazu, takie jak kolaż i druk anastatyczny. Techniki te opanował podczas praktyk w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Podstawą jego twórczości jest refleksja nad obrazami jako nośnikami informacji zmysłowej i ich symbolicznym charakterem, jak również wpływ obrazów na rozproszoną estetyzację przynoszoną przez coraz szybciej działające systemy społeczne i wynikające z tego implikacje.
Walter Rindone w 2021 roku został częścią kolektywu Pixel Shapes - grupy artystów multimedialnych skupiających się na mappingu projekcyjnym i sztuce wideo. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.