Instytut Wzornictwa

2

Typ studiów: stacjonarne I stopnia

Nr sali: Budynek CNiS – sala komputerowa nr 14

dr hab. Grzegorz Andrzej Reński, prof. uczelnię – Kierownik Pracowni Projektowania Produktu od 01. 09. 2002 roku do 30. 09 2022 roku.

dr Małgorzata Walaszczyk – Kierownik Pracowni Projektowania Produktu od 01.09.2023 roku.

Charakterystyka:
W trakcie swojej ponad dwudziestoletniej działalności Pracownia Projektowania Produktu stawia za cel dydaktyczny wypracowanie umiejętności tworzenia projektów o wysokiej wartości poprzez:

  • projektowanie wrażliwe na potrzeby, możliwości i upodobania użytkownika, a jednocześnie kształtujące odpowiednie wzorce kulturowe, zachowania i postawy.
  • projektowanie na rzecz odbiorców o zmniejszonej sprawności, takich jak ludzie starsi lub ograniczeni ruchowo.
  • projektowanie uwzględniające konieczność ochrony ekosystemu.
  • umiejętność pracy w zespołach.
  • umiejętność organizacji pracy i jej realizacji w określonych terminach.
  • umiejętność posługiwania się technologiami adekwatnymi do wyznaczonego celu oraz korzystania z różnorodnych źródeł informacji.

Treścią kursu jest kształcenie umiejętności projektowania produktów w zakresie wzornictwa przemysłowego przeznaczonych dla ściśle zdefiniowanego użytkownika oraz stosowaniu właściwych dla każdego tematu projektowego technologii.

W tym celu słuchacze po fazie rozpoznania potrzeby definiują istotę problemu jaki należy rozwiązać, a następnie generują zbiór możliwych rozwiązań i dokonują wyboru takiego rozwiązania, które jest optymalne dla danego przypadku. Decydując się na konkretne rozwiązanie, studenci biorą pod uwagę krótko, jak i długoterminowe skutki wprowadzenia na rynek wyrobu w jego wymiarze społeczno-kulturowym oraz ekologicznym.

W trakcie projektowania procesu użytkowego studenci starają się min. uwzględnić możliwości adaptacji wyrobu do indywidualnych warunków użytkowania ( np. poprzez możliwość ingerencji samego użytkownika w sposób posługiwania się konkretnym przedmiotem ), tak aby stworzyć produkt potencjalnie „przyjazny” dla użytkownika.

Zadania projektowe realizowane są w dwóch płaszczyznach. Jedna z nich to zadania studyjne nie podlegające ograniczeniom co do rodzaju branży. Drugą są zadania projektowe realizowane we współpracy z zainteresowanymi firmami. Dzięki temu studenci pracowni mają możliwość zapoznania się z trybem i specyfiką swojej przyszłej pracy zawodowej. W wyniku tej współpracy powstało wiele wartościowych projektów dla takich firm jak min.; Nowa Szkoła, Deante, Roca, APS, Libet, Gamet, Inter Print, Radawey, Optilog, Paradyż, Mikomax czy Micadoni.

Realizowany w ten sposób program dydaktyczny stanowi dobrą podstawę do podjęcia w przyszłości przez każdego absolwenta własnej działalności w zawodzie projektanta.

do góry