Instytut Edukacji Artystycznej

mgr Joanna Dryńska

42 254 75 71

Przedmioty:

Historia scenografii, Historia kostiumu, Zagadnienia scenografii teatralnej i filmowej

Typ studiów:

stacjonarne I stopnia

Nr sali: 114 (budynek przy ul. Franciszkańskiej 76/78)

Charakterystyka:

Pracownia Teorii i Praktyki Scenograficznej realizuje autorski program dydaktyczny na Wydziale Sztuk Wizualnych. Punktem wyjścia dla działań Pracowni jest teoria przekazywana studentom na wykładach monograficznych dotyczących Historii Kostiumu oraz Scenografii. Koncentrując się na podstawowej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu plastyki teatralnej i filmowej prowadząca umiejscawia zagadnienia scenografii w ściśle związanym z jej istotą procesie powstawania filmu jak i przedstawienia teatralnego, a jednocześnie lokalizuje ją, jako dziedzinę korespondującą z wieloma innymi gałęziami sztuki. Zawarta w autorskich prezentacjach wizualnych charakterystyka poszczególnych zagadnień scenograficznych w kontekście historycznym oraz współczesnym, pozwala na stworzenie klarownego obrazu tego, co zawiera istota pracy scenografa. Proces dydaktyczny zakłada pracę zespołową oraz indywidualną. Pierwszym etapem jest wdrożenie treści i zagadnień popartych krótkimi ćwiczeniami praktycznymi. Kolejny etap to tworzenie scenografii w oparciu o teksty dramatów, a w drugim semestrze na podstawie scenariuszy filmowych. Pracownia w sposób różnorodny podchodzi do realizacji wizji scenograficznych, tworząc makiety, projekty 3D, animacje, filmy, etiudy, Land art, performance, projekcje w przestrzeni miejskiej. Dzięki współpracy z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu powstają rekonstrukcje scen teatralnych. Pracownia dodatkowo umożliwia studentom praktyki na planach filmowych. Dzięki współpracy z Łódzką Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną. Studenci mają również możliwość realizacji swoich pierwszych projektów scenograficznych, przygotowując spektakle w zaprzyjaźnionych teatrach. Uczestniczą oni w spotkaniach z reżyserami, scenografami oraz kostiumografami. Pracownia otwiera dla zainteresowanych Ekspermentalne Studio Scenograficzne, które zakłada pracę warsztatową nad spektaklem teatralnym, koncentrując się na założeniach Teatru Plastycznego .