Instytut Edukacji Artystycznej

Lektorat:

mgr Katarzyna Wolska
mgr Elżbieta Rodzeń-Leśnikowska

Zakład Teorii i Historii Sztuki zajmuje się badaniami naukowymi oraz nauczaniem studentów wszystkich wydziałów Akademii Sztuk Pięknych. Zajęcia obejmują zakres historii, teorii sztuki, filozofii, estetyki, wiedzy o sztuce współczesnej, historii designu i scenografii. W programie zajęć chodzi zarówno przybliżenie studentom zagadnień z szeroko rozumianej historii i teorii sztuki, jaki i zajęć specjalistycznych (np.: historia malarstwa, grafiki, rzeźby, wzornictwa, fotografii, nowych mediów, tkaniny, ubioru), w zależności od specyfiki kierunków studiów. Z uwagi na globalizujący się świat ukazujemy także zjawiska ze sztuk pozaeuropejskich – sztuka Dalekiego Wschodu, Afryki, sztuka prekolumbijska itp. Pracownicy Zakładu są także promotorami wielu teoretycznych prac licencjackich i magisterskich powstających na różnych wydziałach ASP.

Misją i celem naszej jednostki jest jak najszersze przybliżenie zagadnień związanych ze sztuką dawną i współczesną, we wszelkich jej aspektach, po to by nasi studenci stali się dobrze wykształconymi, świadomymi uczestnikami i współtwórcami światowej kultury współczesnej.