Sukcesy studentów

2

Miło nam poinformować, że Karolina Fischer, studentka III roku studiów licencjackich kierunku tkanina i stylizacja wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, znalazła się w gronie laureatów prestiżowego Konkursu Young Design 2023.

Projektantka otrzymała nagrodę Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za projekt „Próbnik tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego”, zrealizowany w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej pod kierunkiem dr Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej.

Karolina Fischer postawiła zmierzyć się z problemem nadmiaru surowców wykorzystywanych przy produkcji tkanin żakardowych, jak i odpadów powstałych w tym procesie. W swojej pracy wykorzystała techniki druku sublimacyjnego na tkaninie żakardowej o plastycznej strukturze, tworząc wytrzymały i lekki materiał, który przy produkcji nie wymaga dużej ilości przędzy. 

Tegorocznej edycji patronowało hasło „Odkrywcy”, a jury wybierało najlepsze projekty wzornicze inspirowane działalnością Mikołaja Kopernika.

„Odkrywczość to dla mnie nie projektowanie czegoś całkowicie niesamowitego i nowoczesnego. To znajdowanie inspiracji w naszej przestrzeni. Chęć eksperymentowania i modyfikowania świata wokół, poszukiwanie rozwiązań dobrych dla ludzi i świata. Tym kierowałam się w mojej pracy i jestem przekonana, że mi się to udało” - mówi autorka zwycięskiej pracy. 

Konkurs Young Design organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego z myślą o młodych projektantach chcących zaprezentować swoje innowacyjne pomysły. Wydarzenie skierowane jest do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa i architektury. Uczestnicy konkursu mają możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami polskiego biznesu, sztuki i kultury, tworzącymi Kapitułę Stypendialną.

Serdecznie gratulujemy!

do góry