Kolejna edycja cyklicznego wydarzenia ECO MAKE odbyła się 30 listopada 2020 r. Z uwagi na sytuację epidemiczną w całości została zrealizowana online.

Program ECO MAKE 2020 nawiązywał do hasła przewodniego ,,Człowiek Przyszłości 2052”, które stawia szereg pytań dotyczących wizji jutra i naszego w nim udziału:

Jaki on będzie? Z jakich produktów i usług będzie korzystać? Jak odnajdzie  się  w  nowych  realiach  środowiskowych,  społecznych,  ekonomicznych i światopoglądowych? Czy ekologia będzie miała dla niego znaczenie? Jakie będzie wyznawać wartości?

Głównym punktem wydarzenia była konferencja naukowa pod tym samym tytułem, skierowana do interdyscyplinarnego środowiska akademickiego oraz praktyków i teoretyków projektowania. Jej celem jest zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska.

„CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 2052”
30 LISTOPADA 2020

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Pragniemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w dniu 30 listopada 2020 roku konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2020.

W trakcie całego wydarzenia uwaga projektantów i artystów skupiona będzie na tym, w jaki sposób tworzyć z dbałością o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska.

"Książka biogramów i abstraktów"

Panel 1: GOOD LIFE - Nowa optymalna strefa komfortu

moderator: dr Rafał Dobruchowski (ASP Łódź)
paneliści: Izabela Bołoz (Uniwersytet Techniczny w Eindhoven), prof. Jan Kukuła (ASP Wrocław), dr Tomek Rygalik (ASP Warszawa), dr inż. arch. Rafał Szrajber (ASP Łódź), dr Anna Wrzesień (ASP Łódź)

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci przechodzi obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń jak i wyzwań stojących przed ludzkością związanych z ekologiczną deprawacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu – dostęp do zasobów naturalnych takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; – kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia.

Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach.

Panel 2: Życie po życiu

moderator: dr Krzysztof Kubasek (ASP Wrocław)
paneliści: prof. dr hab. Jolanta Ejfler (Uniwersytet Wrocławski), Katarzyna Andrzejczyk-Briks (School of Form, SWPS Poznań), dr hab. Krzysztof Chróścielewski (ASP Łódź), Małgorzata Pawlak-Kubasek (ASP Wrocław)

Człowiek i jego aktywność; wpływ i konsekwencje jego działalności na otoczenie. W jaki sposób zagadnienie zrównoważonego projektowania może pomóc nam rozwiązać problem nadkonsumpcji? Dobrostan a społeczne poczucie posiadania i wpływ na zachowania konsumenta. Kiedy nastąpi i czy ma sens transformacja w kierunku ery nowych biomateriałów? Ślad węglowy – co nam naprawdę mówi. Czy w procesach wytwórczych jest miejsce na ekologię? Czy nowe technologie będą wsparciem w wytwarzaniu nowych odpowiedzialnych produktów codziennego użytku? Gospodarka cyrkularna i ekonomia współdzielenia w dobie nadkonsumpcjonizmu.

Panel 3: Small business ma głos

moderator: dr hab. Anna Łaszkiewicz (UŁ, ASP Łódź)
paneliści: Olga Clarke (Uniwersytet Warszawski), Rafał Igielski (SomiGRO Sp. z o.o.), Agata Miryn-Sienkiewicz (Next Good Thing), dr Agata Rudnicka-Reichel (UŁ), dr hab. Dariusz Trzmielak (UŁ)

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga zwinnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie ale dziś wkraczają na rynek Ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele przy jednoczesnym działaniu z poszanowaniem środowiska, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.

W programie znalazły się również wystawy tematycznie nawiązujące do hasła przewodniego Eco Make 2020:

„Future Man 2052” – wystawa przygotowana przez studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z okazji Brussels Design September.

„Young Polish Designers: Studies in Reality” – wystawa prezentująca prace dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu uznanych publicznych szkół artystycznych, przygotowana w ramach Dutch Design Week.

„Blue Drop Competition” – wystawa prezentująca prace uczestników tegorocznej edycji konkursu.

Zaprezentowaliśmy je, zapraszając Państwa do udziału w oprowadzaniu kuratorskim online.

Zwieńczeniem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu projektowego Blue Drop Competiton, którego laureatka – Maria Antonina Kopytko, autorka pracy „02.2 cleaning air suit”– otrzymała nagrodę główną w wysokości 2000 euro.