Ideą przewodnią wydarzenia odbywającego się w 2017 roku (jeszcze pod nazwą Eco Made Festival) była ODNAWIALNA PRZESTRZEŃ PROJEKTOWANIA. Hasło to stało się nośnikiem idei i odzwierciedleniem wartości ekologii jako elementu procesu kreacji projektowej w dwóch głównych nurtach: we wciąż aktualnej, niewyczerpalnej formule przetwarzania odpadów, ich ponownego wykorzystania do tworzenia dzieł i projektów promujących postawy proekologiczne u odbiorców i konsumentów oraz w sferze nowoczesnego, proekologicznego podejścia do procesu kreacji projektowej i artystycznej.

Trzon wydarzenia stanowiła konferencja naukowa pod tym samym tytułem, współorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Politechnikę Łódzką oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Udział w niej wzięli znakomici eksperci akademiccy reprezentujący dziedziny projektowe i artystyczne, a także teoretycy i praktycy projektowania.

Abstrakty

Wydarzeniu Eco Made Festival towarzyszyły również warsztaty z zakresu upcyclingu adresowane do dzieci i dorosłych.

Zwieńczeniem wydarzenia była gala finałowa konkursu projektowego Eco Made Contest. Zadaniem jego uczestników było stworzenie realizacji powstałych w oparciu o filozofię upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów z zamiarem stworzenia produktów o wartości wyższej niż te pierwotnie przetwarzane. Decyzją jury laureatami zostali:

• Wiktor Pernak, „MODO” (kategoria: Design)
  • Agnieszka Kalińska, „Doniczka z domowej makulatury” (kategoria: Art & Craft)
  • Tomasz Armada, „Najtańsza kolekcja ubiorów unikatowych” (kategoria: Fashion)

Więcej informacji o konkursie i towarzyszącej mu wystawie w katalogu konkursowym:

Katalog konkursowy 2017