Wydarzenia

2

Plakaty, infografiki, projekty okładek płyt czy animowane formy multimedialne – kilkadziesiąt prac, będących próbą odnalezienia graficznego ekwiwalentu muzyki, złoży się na wystawę „Projekt&Muzyka”. Jej wernisaż, 3 lutego o g. 17.00, zapoczątkuje działalność stałej galerii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Galeria ASP mieścić się będzie w górnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi. – Dzięki tej współpracy nasi studenci i pedagodzy zyskują nową przestrzeń prezentowania swoich prac. Spektakle, koncerty czy festiwale przyciągają do Teatru Muzycznego tłumy widzów, którzy staną się również publicznością naszej galerii – podkreśla dr Przemysław Wachowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. – Bardzo się cieszę, że nasi goście będą mogli muzyczne wrażenia dopełnić spotkaniem z innymi dziedzinami sztuki. Wieczór spędzony w teatrze stanie się źródłem jeszcze pełniejszych artystycznych doznań – dodaje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. 

Pierwsza ekspozycja przygotowana w ramach współpracy dwóch instytucji, zatytułowana „Projekt&Muzyka”, poświęcona będzie poszukiwaniom z zakresu projektowania graficznego. Złożą się na nią m.in.: plakaty, infografiki, projekty okładek płyt, jak również animowane formy multimedialne. Zaprezentowanych zostanie około 40 prac drukowanych i kilkadziesiąt prac, które wyświetlane będą na monitorach.

– Cechą wspólną dzieł jest próba odzwierciedlenia charakteru i budowy utworu muzycznego za pomocą środków graficznych i typograficznych. Przekładamy brzmieniowy porządek na strukturę wizualną – mówi dr Karolina Grudzińska, Prodziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP, kurator wystawy. – Zwrócimy uwagę nie tylko na muzykę, ale i jej tło graficzne. Sięgniemy do różnorodnych form: od projektów promujących festiwale muzyczne, koncerty i albumy, po infografiki i plakaty, odwołujące się do różnych gatunków w muzyce. Nie zabraknie również materiałów nawiązujących do osobowości muzycznych  – zapowiada.

Dr Karolina Grudzińska, która w latach 1999–2004 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu. Artystka w 2019 roku została finalistką na międzynarodowej wystawie plakatu Posterists in the World w Peru, jest również zdobywczynią Grand Prix w międzynarodowym konkursie plakatu Unovis. XXI wiek na Białorusi.

Wystawę oglądać będzie można od 3 lutego do końca marca.

do góry