Filename: Jan_Pamuła_miniatura_ogolna kopia.jpg
  • plakat
    Filename: nekrolog_mały_JPamuła.jpg

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Jana Pamuły, jednego z najwybitniejszych polskich grafików, pioniera sztuki komputerowej w Polsce, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Pięknych w latach 2002-2008.

To wielka strata dla środowiska artystycznego naszego kraju, pozostawiająca ogromne poczucie pustki. To również cios dla studentów i pedagogów naszej uczelni, dla których Profesor Jan Pamuła był Przyjacielem i Mistrzem.

W imieniu swoim i całej społeczności akademickiej składam kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia z powodu tej ogromnej straty.

dr Przemysław Wachowski
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 czerwca 2022 r. (czwartek) br. w Krakowie.

Program uroczystości pogrzebowych:

• godz. 9.00 – Msza Święta w Bazylice Mariackiej
  • godz. 11.00 – Cmentarz Rakowicki (brama główna) – uroczyste odprowadzenie trumny do miejsca pochówku oraz oficjalne pożegnanie

Jan Pamuła (1944-2022) – studia odbył w krakowskiej ASP, w Pracowni Malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis oraz Pracowni Grafiki prof. Mieczysława Wejmana i Konrada Strzednickiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968 roku. W roku akademickim 1966/1967 odbył staż w Ecole de Beaux Arts w Paryżu w Pracowni prof. Luciena Cautauda. Był członkiem Grupy Krakowskiej oraz członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, zrzeszony od 1968 roku. Zasłużony dla ZPAP – autor programów działania Związku, uczestnik zjazdów, komisarz licznych wystaw związkowych. Zasłużony Działacz Kultury – współorganizator pisma poświęconego sztuce „Sezon”, autor szeregu publikacji, referatów, recenzji, wstępów do katalogów, artykułów prasowych oraz tekstów do „Zeszytów Naukowych”. Wydawca publikacji naukowych takich jak: „Obrazowanie w sztuce i grafice komputerowej” oraz „Rodzaje obrazowania w grafice krakowskiej”. Był pomysłodawcą i członkiem redakcji pisma „Wiadomości ASP”, stypendystą Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i Fundacji Fullbrighta. Jako visiting lecturer prowadził zajęcia na Wydziale Sztuki w New York Institute of Technology oraz w Uniwersytecie Stanu Connecticut w Storrs. To staranne przygotowanie zawodowe owocowało nie tylko w jego pracy pedagogicznej, ale sprzyjało również rozwojowi uczelni, gdy objął funkcję rektora.

W Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pracował jako nauczyciel akademicki od 1975 roku, zajmując kolejne stanowiska, od asystenta do profesora zwyczajnego w 1996 roku. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych uzyskał w 1992 roku. Przez dwie kadencje, od 1996 do 2002 roku był prorektorem – I zastępcą rektora, zaś w latach 2002-2008 rektorem uczelni. Jako kierujący uczelnią wykazał niezwykłe umiejętności menedżerskie. Profesor Jan Pamuła angażował się w organizację Biennale Grafiki, był wiceprezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą, w większości znanych galerii europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Był laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał prestiżową Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza.

Rozszerzona nota biograficzna w opracowaniu prof. L. Miśkiewicza