Filename: miniaturka.jpg
    Size: 1018 KB
    Filename: 07.jpg
    Filename: 08.jpg

W otwieranym dziś Orientarium – nowej części łódzkiego Ogrodu Zoologicznego - na zwiedzających oprócz wielu gatunków fauny azjatyckiej czekają też artystyczne akcenty. Odwiedzający obejrzą bowiem murale zaprojektowane i namalowane między innymi przez artystów związanych z łódzką ASP.

Blisko miesiąc trwały prace realizowane we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń nad wielkoformatowymi malowidłami przedstawiającymi ponadnaturalnej wielkości zwierzęta zamieszkujące łódzkie zoo. Finalnie można obejrzeć dwadzieścia murali, które powstały dzięki dziewięciu polskim artystom tworzącym w nurcie street art. Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentują w tym gronie: dr Aleksandra Ignasiak, prowadząca Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej wraz ze studentami, Zuzanna Milewska, studentka V roku grafiki, oraz Magdalena Lauk, absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa.

Murale pokrywają wewnętrzne ściany Orientarium, ale także mury okalające wybiegi. Przedstawienia są autorską interpretacją zwierzęcych wizerunków często sportretowanych w ich naturalnym środowisku. „Zadanie skonfrontowało nas z naturą. Wymagało licznych obserwacji, dokonywania porównań, syntezy i przetworzeń. Myślę, że wszyscy jesteśmy zadowoleni z efektu” – mówi dr Aleksandra Ignasiak z Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej.

Największy z murali powstał w części oddzielonej od Orientarium, na murze okalającym wybieg dla słoni. Jego autorką jest Zuzanna Milewska, artystka znana z wielu street artowych realizacji w łódzkiej przestrzeni publicznej. Spod jej ręki wyszedł m.in. mural wpisujący się w ramy kampanii „Cyrk bez Zwierząt”, który oglądać można przy ul. Piotrkowskiej 217, czy mural na tyłach biurowca Ogrodowa Office, malowany przez autorkę wspólnie z grupą łodzian. Najnowsze dzieło ma 180 metrów kwadratowych powierzchni, aż 72 metry długości i usytuowane jest przy wejściu do łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.

„Jego skala jest ogromna, a przygotowanie wymagało ode mnie skomplikowanych przygotowań, zwłaszcza że powierzchnia muru nie jest jednolita, wielokrotnie załamuje się, podnosi się i opada. Musiałam użyć wyobraźni, by rozwiązać problemy kompozycyjne, tak aby mural był dobrze widoczny dla wchodzących” – mówi Zuzanna Milewska.

Artystka zapytana o wrażenia z udziału w projekcie nie kryje entuzjazmu: „Od początku studiów przychodziłam tu i rysowałam zwierzęta w szkicowniku, dlatego bardzo cieszę się, że teraz mogłam je namalować dla łódzkiego zoo. To bardzo ważne dla mnie miejsce, a ta realizacja jest wymarzonym aneksem do dyplomu” – podsumowuje Zuzanna Milewska.

Zdjęcia: Magda Kieroń

Więcej o naszych kierunkach: malarstwo i projektowanie graficzne.