Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: mini.jpg
    Size: 28.78 KB

Już 21 marca o godz. 18.00 w Kamienicy Hilarego Majewskiego otworzymy nową wystawę „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, prezentującą prace poświęcone roślinom i naszemu współistnieniu z nimi autorstwa trzech duetów artystycznych. Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Franek Ammer, Maciej Rawluk, Ola Kozioł i Suavas Lewy poprzez wystawę, której kuratorką jest Magda Milewska, opowiedzą o wolności roślin i ludzi, praktykach miejskiego zielonego kształtowania przestrzeni, wytchnieniu i czułej uważności wobec Ziemi.

„ «Sielanka. Co artyści uprawiają?» to wystawa trzech projektów podejmujących temat troski o środowisko. Zaproszone artystki i artystów łączy empatia i czuła uwaga, którą obdarzają istoty żyjące na naszym globie.

Tym razem artyści odwracają lustro i pytają osoby odwiedzające Kamienicę Hilarego Majewskiego o ich stopień wrażliwości na otaczający świat. Każda kolejna sala pozwala poszukać odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zależy nam na naszej planecie? Czy angażujemy się w obronę każdej rośliny, każdego zwierzęcia, których los leży w naszych rękach? Czy dbamy o zieleń miejską w najbliższym otoczeniu i chętnie protestujemy w obronie zagrożonych terenów zielonych w naszym mieście? Czy też o ochronie przyrody myślimy globalnie i drżymy ze strachu, słuchając wiadomości o topniejących lodowcach i postępującej katastrofie klimatycznej, którą swoimi działami przyspieszamy?

Performance «SACRED TREE/ FREEDOM» rozpoczyna się od gestu pary artystycznej Czekalska+Golec, którzy przekazują Kamienicy Hilarego Majewskiego dar: drzewko oliwne. Drzewko to, mimo że wyhodowane w celach dekoracyjnych, w instytucji dostanie szansę na długie i szczęśliwe życie. Za sprawą daru artyści wchodzą w spór z tradycją mnichów zen, którzy w celach kontemplacyjnych i dla osiągnięcia lepszej koncentracji podcinali gałązki drzewek, kształtując je na własną modłę i tworząc bonsai. Tymczasem w Kamienicy Hilarego Majewskiego oliwka dostanie szansę rozwijania się zgodnie ze swoimi potrzebami. 

Od projektu Franka Ammera i Macieja Rawluka wywodzi się tytuł wystawy. Rodzinny Ogród Działkowy «Sielanka» jest jednym z 4660 ROD-ów rozsianych na terenie całej Polski. Brama do tego konkretnego znajduje się przy ul. Sienkiewicza. Nieuważny przechodzień łatwo ją przeoczy. To jedna z cech miejskich ogrodów działkowych, które obok parków stanowią enklawy zieleni, tworząc zaskakujące miniekosystemy pośrodku miasta. Głównym nośnikiem projektu jest fotografia. Zdjęcia zostały wykonane za pośrednictwem drona. Ta perspektywa pozwala podkreślić kontrast pomiędzy niską, sielską zabudową altanek oraz niewysokich drzewek i krzewów owocowych a sąsiadującymi z nimi monumentalnymi blokowiskami, kominami elektrowni, rozległymi trasami szybkiego ruchu czy budynkami deweloperskimi. Te ostatnie coraz częściej wypierają ROD-y z tkanki miasta. W kamienicy Hilarego Majewskiego atmosferę ogródka Franek Ammer oddaje, wprowadzając do galerii wycinek działki obsadzonej roślinami, które zwykle są tam uprawiane.

Ostatni z projektów prezentuje najszerszą perspektywę. Duet Przepraszam w składzie Ola Kozioł i Suavas Lewy podchodzą do tematu globalnie. Głównym medium pracy «Manifest U.L.A» jest dźwięk. Za pośrednictwem czterokanałowej instalacji dźwiękowej do naszych uszu sączy się szeptany manifest, w centrum którego znajduje się Ziemia. To wezwanie wypełnione dobrymi życzeniami dla naszej planety. Jest przepełnione empatią i miłością. Warstwie dźwiękowej towarzyszy flaga wyimaginowanej krainy, zwanej United Lands Association (U.L.A). Jej wartości i ideały reprezentuje kształt połączonych ze sobą kontynentów. 

Wystawa «Sielanka. Co artyści uprawiają» wyodrębnia szczególną grupę artystek i artystów, uprawiających sztukę społecznie zaangażowaną, która jest z gruntu apolityczna. Twórcy swoimi działaniami udowadniają, że o dobrobycie świata warto jest myśleć w sposób bardziej zrównoważony, a przede wszystkim zielony.

Magda Milewska

Kurator wystawy: Magda Milewska
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Jakub Stępień

Sielanka. Co artyści uprawiają?
Kamienica Hilarego Majewskiego
ul. Włókiennicza 11

Wernisaż wystawy: 21.03.2024 r. (czwartek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 21.03–15.05.2024 r.

do góry