Inne wystawy

2

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi serdecznie zapraszają na wystawę studentów Pracowni Kostiumu Teatralnego i Filmowego.

Eskpozycja zaprezentuje prace osób studenckich powstałe w latach 2022-2023, zrealizowane dla potrzeb różnych form scenicznych. Inspiracją dla przedstawianych projektów były utwory literackie, m.in. dramat „Nowe wyzwolenie” Stanisława Ignacego Witkiewicza, któremu poświęcona została jedna z sal wystawowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada 2023 r. o godz. 15.00 w Galerii M3 Urzędu Miasta Łodzi. Ekspozycja potrwa do 10 grudnia 2023 r.

Uczestnicy wystawy:
Milena Łojek, Olga Galińska, Natalia Wyborska, Marta Kulik, Gabriela Zaborska, Julia Ciołkowska, Weronika Kubaczyńska, Magda Preker, Nadia Nowak, Oliwia Wawrzyniak, Dawid Zawierucha

Teatr jako zjawisko w świecie zdarzeń, a może cudów nawet, jawi się w mojej wyobraźni w postaci żywego, ukrwionego organu, w którym każda tkanka, żyłka, naczynko, ma przeznaczoną funkcję -pisała Zofia Kucówna.

Pracownia Kostiumu Teatralnego i Filmowego funkcjonuje w ten sam sposób co główny jej przedmiot - teatr. W świecie wielowątkowych opowieści, idei, pośród tekstów sztuk i scenariuszy odbywają się poszukiwania form plastycznych najdokładniej oddających to, co w nich ulotne i nieuchwytne. Dążenie do dotknięcia tej najmniejszej komórki organizmu, którym jest słowo, leży u postaw istnienia tej pracowni. Mnogość interpretacji, starcie własnej wrażliwości z wartościami płynącymi z zapisanych słów, wymiana doświadczeń są źródłem ciągłych artystycznych poszukiwań i wyzwań.

„Na styku sztuk wizualnych oraz literatury rodzą się formy nieoczywiste i niebanalne. Ubiór łączy się w nich z działaniami interdyscyplinarnymi, rzeźbą, scenografią, tkaniną artystyczną. Niemal nieograniczone możliwości czerpania z technik wykraczających daleko poza samo projektowanie ubioru pozwalają projektantom na tworzenie dzieł o zróżnicowanym wyrazie i wrażliwości. Twórcy, których dzieła znalazły się w tym zbiorze, udowadniają, iż nie ma dwóch takich samych interpretacji jednego tekstu. Dzieła mające swoje źródło w tym samym miejscu, w zupełności różne, nawiązują ze sobą dialog, łącząc się w charakterze Pracownia Kostiumu Teatralnego i Filmowego. Mariaż użytych technik, materiałów oraz form tworzy obraz wielkiej, kolorowej i tętniącej życiem tkanki owego miejsca.
Miejsca, w którym idee łączą się ze sobą i zderzają, nabierają wyszukanych kształtów. Miejsca, w którym słowo zmienia się w plastyczną materię”.

Gabriela Zaborska

Prowadząca Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego: dr hab. Izabela Stronias, prof. uczelni
Kuratorki wystawy: Olga Galińska, Gabriela Zaborska
Autorka identyfikacji graficznej wystawy: Olga Galińska

Galeria M3 Urzędu Miasta Łodzi
ul. Moniuszki 3
Wernisaż wystawy: 10.11.2023, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 10.11-10.12.2023

do góry