Inne wystawy

1
  • miniatura
    Filename: miniatura01.jpg
    Size: 218.09 KB
  • plakat
    Filename: E_Latkowska_pdgl_03 kopia.jpg
    Size: 975.41 KB

W Brwinowskim Pałacu Kultury już 1 kwietnia 2023 r. otworzy się wystawa sztuki papieru prezentująca prace prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej. 

Wystawa zaprezentuje wielkoformatowe realizacje, które są rzadkością w dziedzinie sztuki papieru, a także kolekcje papierów japońskich, w których specjalizuje się artystka. Ostatnia z wymienionych kolekcji wzbogacona będzie również o obiekty sztuki książki.

Wystawa będzie czynna do 5 maja 2023 r.

Kurator wystawy: Anna Żaczek-Siwczuk
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: Anna Żaczek-Siwczuk


W najnowszych prezentacjach Ewy Latkowskiej-Żychskiej zwracają uwagę wielkoformatowe prace, inspirowane tkanką muzyczną − kompozycjami Henryka Mikołaja Góreckiego, które akcentują istotny ostatnio dla twórczości artystki motyw drogi. Motyw ten oczywiście zawsze był dla niej ważny, ale wielkość nowych dzieł, powtarzalność składników tworzących strukturę, wyrazisty rytm wplecionych w materię i budujących fakturę fragmentów roślin powodują, że „czytając” te prace, mocniej jeszcze niż kiedyś doświadczamy pierwiastka trwania, przebiegu, czasowości, którymi są nasycone.  

Błękit i czerwień, męskie i żeńskie, woda i ogień, dyscyplina i spontaniczność, żywioły intelektu i miłości – wartości te w dziełach Ewy Latkowskiej-Żychskiej walczą ze sobą i równocześnie splatają się w nieustającym procesie. Możemy powiedzieć, że tym samym artystyczny gest sprawczy nabiera wymiaru niemal magicznego. Dzięki temu gama doznań i refleksji rozciąga się w tej twórczości od tego, co materialne i cielesne, ku temu, co duchowe i metafizyczne”.

dr Dariusz Leśnikowski
[ze wstępu do katalogu wystawy]


Ewa Latkowska-Żychska - artystka tkaniny i papieru. Przez pierwsze lata twórczości poszukiwała w swoich realizacjach nowych struktur tkackich, które były interpretacją jej fotografii. Jednak od 2000 r. artystka zmieniła swój warsztat i formę wypowiedzi, poszukując indywidualnych technik czerpania papieru oraz specjalizując się w papierze japońskim. Tworzy techniką własną duże kompozycje malarskie. W tych wielkoformatowych działaniach inspiracją są głównie refleksje nad pejzażem i jego rytmiczną konstrukcją. Kolekcja mniejszych formatowo prac to papiery czerpane techniką japońską generujące bardziej osobiste refleksje. To format bliższy naszemu ciału, spięty często formą książek, bliski portretom i uczuciom. Technika japońska jest tutaj użyta w sposób autorski i papier washi powstaje równocześnie z obrazem.

Profesor zwyczajny w dziedzinie sztuk plastycznych od 2000 r. Prowadzi pracę dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (gdzie w 1999 r. założyła Pracownię Papieru), ale także zajęcia dydaktyczne w Kent State University, School of Art / USA / 1988, 1991, 1998; Tsinghua University, Academy of Arts & Design, Fiber Arts Institute Beijing / Chiny / 2013, 2021.

Brała udział w wielu zespołach eksperckich jako juror, doradca, kurator wystaw. W 2020 roku odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jej prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach, m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Savaria Muzeum (Węgry), Centre of the Netherlandes Culture in Gent (Belgia); Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie; Muzeum Etnograficznym we Lwowie; Manggha Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz w zbiorach prywatnych.

Puls.y. | Ewa Latkowska-Żychska
Brwinowski Pałac Kultury
ul. Pałacowa 1, Brwinów

Wernisaż wystawy: 1.04.2023 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 1.04-5.05.2023 r.

do góry