Inne wystawy

2
  • miniatura
    Filename: miniaturka.jpg
    Size: 110 KB
  • 01.jpg
    Filename: 01.jpg
    Size: 443.12 KB
  • 02.jpg
    Filename: 02.jpg
    Size: 443.49 KB
  • 03.jpg
    Filename: 03.jpg
    Size: 434.74 KB
  • 04.jpg
    Filename: 04.jpg
    Size: 807.82 KB
  • 05.jpg
    Filename: 05.jpg
    Size: 667.11 KB
  • 06.jpg
    Filename: 06.jpg
    Size: 107.71 KB
  • 07.jpg
    Filename: 07.jpg
    Size: 785.67 KB

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie do końca sierpnia oglądać można cykl kinetycznych rzeźb plenerowych „Pole wiatraków”.  Kolekcja zrealizowana została przez ośmioro studentów Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pod kierunkiem dr Magdaleny Szadkowskiej i dr. Przemysława Druszcza.

Na cykl składa się 19 kompozycji przestrzennych, wyniesionych na wysokość od dwóch do czterech metrów, które cechuje różnorodność form przestrzennych, zróżnicowanie palety barw, wielość materiałów użytych do ich wykonania (od stali przez lustra po tkaniny odzieżowe), a także bogactwo rozwiązań kompozycyjnych.

Wspólnym tematem, klamrą spinającą cykl w całość, jest energia. Ta odnawialna – jako symboliczne nawiązanie do tytułu cyklu, stanowiąca refleksję i komentarz do rzeczywistości, ale również energia jako ruch – dynamika i jej wpływ na zmienność formy oraz relację barw w przestrzeni. To klucz rozwiązań projektowych i kompozycyjnych. Wreszcie – pozytywna energia, napędzana multiplikacją barw, form i kształtów, tworząca przestrzeń dla odpoczynku i relaksu w Centrum Praskim Koneser.

„Pole wiatraków” to cykl form przestrzennych dynamicznych, zmiennych, interaktywnych i energetyzujących, a jednocześnie refleksyjnych i relaksacyjnych w swoim jednostajnym ruchu.

W projekcie tym sztuka staje się częścią rytmu życia Konesera, wkracza w sferę dnia codziennego jego gości, integrując przestrzeń użytkową z przestrzenią artystyczną.

Ruchome formy przestrzenne tworzą relacje z przestrzenią, stają się jej elementem, wpisanym w architekturę i zieleń otoczenia. Stają się dla niej lustrem, a wręcz wprawiają ją w wibrację poprzez zmienność kolorów i form kompozycyjnych.

dr Magdalena Szadkowska – kurator projektu, nadzór projektowy i wsparcie merytoryczne

dr Przemysław Druszcz – koncepcja rzeźby kinetycznej, nadzór technologiczny i realizacyjny oraz wsparcie merytoryczne

Autorzy cyklu, studenci Instytutu Rzeźby ASP w Łodzi:

Aleksandra Śmiech, Grzegorz Picz, Michał Nowakowski, Inka Fischer, Magdalena Mazurkiewicz, Lidia Czub, Sara Jachimiak, Zofia Smyła

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2022 r.

„Pole wiatraków”
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 2, Warszawa

do góry