Inne wystawy

0
  • miniatura
    Filename: Rajzefiber.jpg
    Size: 37.87 KB

Wystawą „Rajzefiber” zakończy się siódma edycja warsztatów organizowanych przez łódzką ASP wspólnie z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa powstała jako efekt wspólnej pracy grupy studentek i studentów uczelni. Punktem wyjścia była refleksja nad doświadczeniem podróży i przemieszczania się rzeczy i ludzi, do czego odsyła już tytułowe raisefiber, przekornie zapisane w spolszczeniu. Temat i koncepcję zaproponował artysta Janek Simon, który w tej edycji warsztatów wcielił się w rolę mentora.

Przemieszczanie się konstruuje przestrzeń, w której żyjemy, a której kształt zależy od licznych uwarunkowań społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Tropikalne wakacje to dla klasy średniej spełnienie ambicji i wyobrażenia o udanym spędzaniu wolnego czasu. Lot z Lagos do Londynu trwa siedem godzin, ale komuś, kto wyrusza z Afryki do Europy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, taka podróż może zająć kilka lat. Wyjeżdżamy z domu na studia do większych miast, szukając lepszej przyszłości, żeby po powrocie przeżywać bolesne konfrontacje ze swoimi coraz bardziej odległymi korzeniami. W zeszłym roku z Chin do Europy przyjechało dwanaście tysięcy pociągów z kontenerami pełnymi rzeczy. Z kolei niedawna inwazja Rosji zmusiła do przymusowej podróży miliony uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. To tylko niektóre przejawy nieustannego ruchu ludzi i przedmiotów.

Celem warsztatów było skierowanie uwagi uczestniczek i uczestników na myślenie o sztuce w kategoriach tematu, a nie medium – bardziej na refleksję i zauważanie niż tylko koncentrowanie się na warsztacie. W zaproponowanych pracach widać, jak bardzo różnie i szeroko można rozumieć i interpretować pojęcie podróży. Zakres realizacji rozciąga się od parodii turystycznego spotu przez refleksję nad relacją z domem rodzinnym, prace analizujące choreografię poruszania się po wystawie po propozycje interpretujące temat w kategoriach psychologicznych. Wystawa, która powstała jako efekt warsztatów, stanowi również zaproszenie do wspólnej podróży.

Uczestniczki i uczestnicy wystawy:

Agata Becker, Klaudia Dębiec, Olga Galińska, Natalia Kędzierska, Beata Krześlak, Weronika Mendrek, Aneta Niekoraniec, Łukasz Olejniczak, Mateusz Pecyna, Kinga Stec, Dominik Szyga, Martyna Tamborska, Mateusz Zubel

Opieka nad projektem: Janek Simon, Łukasz Ogórek (ASP), Jakub Gawkowski (MS)

Otwarcie wystawy: 20.05.2022, godz. 18.00

Czas trwania wystawy 20.05–28.08.2022

ms1, ul. Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43, parter)

do góry