Galeria Kobro

Poziomy prostokąt podzielono wzdłuż na połowy. Górna koloru ultramaryny, lekko przechodzi w stronę fioletu. Ułożono na niej nieregularne fale z wielu przestrzennych i kolorowych elementów o kształcie zaoblonych prostokątów. Na pierwszym planie na  środku, błękitne i wielkie litery napisu: SHE.\nDolną część wypełnia czarne tło. Jest bardzo słabo widoczne spod wypełniających je gęsto,  drobnych i mocno poskręcanych odcinków, tworzących materię o wielu odcieniach beżu. Na środku wielkimi szarymi literami napis: SHE. W centrum obrazu umieszczono duży, biały i spajający w całość znak
2
  • miniatura
    Filename: She&She_miniatura.jpg
    Size: 235.66 KB
  • plakat
    Filename: Druk_Afisz_100x70_Galeria_Test_MIK_S&S — ASP_LODZ.jpg
    Size: 972.14 KB
  • 01.jpg
    Filename: 01.jpg
    Size: 1036.62 KB
  • 02.jpg
    Filename: 02.jpg
    Size: 1161.66 KB
  • 04.jpg
    Filename: 04.jpg
    Size: 1037.97 KB
  • 05.jpg
    Filename: 05.jpg
    Size: 1001.69 KB
  • 06.jpg
    Filename: 06.jpg
    Size: 1180.43 KB
  • 07.jpg
    Filename: 07.jpg
    Size: 1187.56 KB
  • 08.jpg
    Filename: 08.jpg
    Size: 1018.13 KB
  • 09.jpg
    Filename: 09.jpg
    Size: 829.26 KB
  • 10.jpg
    Filename: 10.jpg
    Size: 734.84 KB
  • 11.jpg
    Filename: 11.jpg
    Size: 1128.21 KB
  • 12.jpg
    Filename: 12.jpg
    Size: 1328.11 KB
  • 13.jpg
    Filename: 13.jpg
    Size: 1089.44 KB

31 sierpnia 2021 o godz. 13.00 w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, I piętro) odbył się wernisaż wystawy „SHE & SHE | Jolanta Rudzka-Habisiak / Julie Oakes”.

Wernisaż odwiedziło wielu znakomitych gości, m.in. Pani Leslie Sacanlon, Ambasador Kanady w Polsce, Pan Wojciech Rosicki, Sekretarz Miasta Łodzi, Pan Dariusz Leśnikowski, Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Ekspozycja będzie czynna do 20 września 2021.

To druga po warszawskiej odsłona wystawy „SHE&SHE” (wcześniej prace obu artystek prezentowane były w Galerii Test Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Jolanta Rudzka-Habisiak i Julie Oakes reprezentują dwie różne postawy artystyczne wyrosłe na gruncie polskiej i kanadyjskiej sztuki kobiet. Prace Jolanty Rudzkiej Habisiak cechuje ogromna rozpoznawalność. Z pewnością twórczość ta ściśle się łączy z tradycjami wypracowanymi w łódzkiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), a immanentne cechy towarzyszące realizacjom artystki to dynamika oraz piękna synteza koloru, materiału i techniki. Zdyscyplinowane, podporządkowane organizującemu kompozycje rytmowi, precyzyjnie wykonane z ulubionych materii – skóry czy papieru – przyciągają uwagę światłocieniowymi efektami, lekkością i elegancją formy. Proponują całą gamę odniesień, zapytań, suflują żartobliwe bon-moty, bywają przekorne i poetyckie. Artystka z łatwością porusza się w każdym z niosących odmienne wyzwania obszarów. Rozbudowane instalacje, realizacje przestrzenne, imponujące kompozycje „naściennne”, kameralne księgi i grafiki łączy ten sam stosunek do materii: nieustannie poznawczy, nieustannie eksperymentatorski.

Obszar artystycznych odniesień Julie Oakes obejmuje ochrona środowiska, prawa kobiet, spirytyzm, aktywizm artystyczny i korzyści płynące z różnorodności kulturowej. W swoich pracach artystka wykorzystuje malarstwo, ceramikę, szkło, instalację i wideo. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie sztuk wizualnych na Uniwersytecie Nowojorskim oraz uzyskała tytuł magistra nauk społecznych i politycznych w New School for Social Research w Nowym Jorku.

Bez względu na temat, Julie Oakes charakteryzuje wizjonerskie podejście i wielka wrażliwość w narracji. Niezależnie od tego, artystka zajmuje się z natury trudnymi tematami czy przesuwa granice konstrukcji duchowych i feministycznych, jej bogata wyobraźnia i przenikliwa perspektywa podporządkowane są opanowaniu artystycznego kunsztu.  Twórczość obu artystek łączy multidyscyplinarność, aspekty malarskie, konstrukcyjne, wrażliwość na kolor, sensualność w podejściu do materii oraz swoisty „biologizm” i „organiczność” w logicznych i wyważonych kompozycjach, pełnych witalności i poczucia harmonii.

Serdecznie zapraszamy!

do góry