Galeria Hol

2

Miło nam poinformować, że w dniach 7 maja – 2 czerwca 2021 r. w Galerii Hol Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaprezentujemy niesamowicie interesującą i wzruszającą wystawę „Szczerość / galeria STO5”.

Na ekspozycji znajdą się prace malarskie i rysunkowe zrealizowane przez młodzież niepełnosprawną intelektualnie od lat związaną ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Skierniewicach oraz kołem plastycznym prowadzonym przez doświadczonego pedagoga Dariusza Zdrojewskiego.

Osoby biorące udział w wystawie:

Antos Rafał
Barańczyk Mariusz
Bobrowski Szymon
Bryła Daniel
Górski Łukasz
Himmel Mateusz
Jęczkowska Anna
Kowalska Anna
Kowalska Katarzyna
Kupisz Patryk
Maciaszek Milena
Nowakowski Artur
Olszak Marek
Perzanowski Artur
Połeć Mateusz
Rutkowski Bartosz
Szczęsny Arkadiusz
Traczyk Piotr

Kuratorami wystawy są: Marzena Łukaszuk (Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych) i Dariusz Zdrojewski (opiekun pracowni i Galerii STO5/ SOSW Skierniewice).

„Niezmiernie się cieszę na tę ucztę koloru i wrażliwości… i na spotkanie…

Mam nadzieję, że prezentowana wystawa wzmocni naszą przyjaźń oraz będzie światłem dla przyszłej współpracy Akademii z SOSW w Skierniewicach, reprezentowanym przez panią dyrektor Małgorzatę Karbowiak, pana Dariusza Zdrojewskiego, jak również młodzież ośrodka."

Marzena Łukaszuk

„Istniejąca od kilkunastu lat pracownia (od niedawna Galeria 105) Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Skierniewicach jest miejscem twórczych działań uzdolnionej plastycznie młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Spotkania odbywają się w ramach zajęć kształtujących kreatywność, rewalidacji oraz warsztatów dla absolwentów. Twórczość plastyczna w przypadku osoby niepełnosprawnej pełni ważną rolę terapeutyczną, umożliwia wyrażanie emocji, pozwala przeżyć satysfakcję z własnych dokonań, wzmacnia wiarę w siebie i poprawia samoocenę.

W przypadku uczniów niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, u których komunikacja słowna jest zaburzona, możliwość wypowiadania się w języku plastyki jest bardzo ważna. Zajęcia w pracowni Galerii 105 odbywają się w małych grupach w atmosferze zapewniającej uczestnikom komfort psychiczny, aprobatę i pełną swobodę.

Taki klimat ułatwia ekspresję, sprzyja rozwojowi inwencji twórczej. Rola nauczyciela polega na umożliwianiu podopiecznym rozwijania indywidualnych form wypowiedzi plastycznej. Opiekun pozwala na swobodne eksperymentowanie w zakresie różnych technik malarskich i rysunkowych, akceptuje samodzielność w doborze tematu, nie krępuje aktywności instruktażem ani własnym poczuciem estetyki. Bardzo ważną rolą Galerii 105 jest promocja twórczości artystycznej uczestników zajęć. Udział w konkursach i imprezach plastycznych pełni istotną funkcję w procesie uspołeczniania osób niepełnosprawnych. Odnoszone sukcesy dostarczają im satysfakcji z własnych dokonań, silnie motywują do dalszych działań."

Dariusz Zdrojewski

do góry