Galeria Akademickie Centrum Designu

1
  • miniatura
    Filename: PUA_2023_EUFORIE_baner_miniatura_asp_540x277.jpg
    Size: 145.37 KB
  • plakat
    Filename: PUA_2023_EUFORIE_700x1000_150dpi_01.jpg
    Size: 466.72 KB

Rektor Akademii Sztuk Pięknych – dr Przemysław Wachowski oraz Kolektyw Fotofestiwalu zapraszają na wystawę „Euforie” w ramach 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych.

Przegląd Uczelni Artystycznych to inicjatywa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi o charakterze konkursowym, zapraszająca do współpracy młodych twórców ze wszystkich polskich akademii sztuk pięknych. Wydarzenie jest częścią Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Wystawa „Euforie” prezentowana będzie w okresie 1 – 18 czerwca 2023 roku w Akademickim Centrum Designu.

Finisaż wraz z uroczystością wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 17 czerwca br. (sobota) o godzinie 18.00. Na zakończenie wystąpi również niemiecka artystka Lara Alarcón, która wykona performatywny koncert VQ.

W konkursie 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych „Euforie” przyznane zostaną dwie nagrody:

Nagroda Rektora ASP w Łodzi

Międzynarodowe Jury w składzie Karolina Hałatek, Krzysztof Candrowicz, Nina Venus, Sergio Valenzuela Escobedo, Urszula Tarasiewicz przyzna Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Nagroda Publiczności

Odwiedzający wystawę goście oraz internauci wyłonią w plebiscycie on-line laureata Nagrody Publiczności, którą jest wystawa indywidualna podczas kolejnej edycji Fotofestiwalu. Głosowanie on-line możliwe będzie w terminie: 1 – 17.06.2023 r. do godz. 16.00.

Kuratorki wystawy: dr hab. Dominika Sadowska, dr Agnieszka Chojnacka

Autor identyfikacji wizualnej: Witold Gretzyngier

Uczestnicy wystawy:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Katarzyna Serkowska – „Martwa Natura?”
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: Izabela Makocka – „Tu żyją smoki”
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: Mateusz Zubel „Daddy Solvin Issues”
  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu: Andrzej Szwabe – „Personal Reminder”
  • Akademia Sztuki w Szczecinie: Kacper Rubinkowski – „You seem far away from this address”
  • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: Katarzyna Kalicka, Jerzy Mróz – „Cicha euforia”
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Astitva Sing – „Children of the Streets”

Krzysztof Candrowicz – kurator, socjolog, aktywista. Współzałożyciel i członek Fundacji Edukacji Wizualnej i Fotofestiwalu w Łodzi, były dyrektor Fabryki Sztuki i Łódź Art Center. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Triennale Fotografii w Hamburgu (Niemcy), a od 2018 roku kurator i współpracownik Ci.CLO Porto Biennale (Portugalia). Wielokrotny gościnny kurator i wykładowca wizytujący wielu zagranicznych organizacji, muzeów, szkół czy europejskich festiwali. Poza sztukami wizualnymi jego zainteresowania koncentrują się na astronomii, filozofii, naukach społecznych, antropologii i ekologii.

Nina Venus – artystka i kuratorka działająca na arenie międzynarodowej. Jako kuratorka kierowała OFF Triennale w 2018 roku w ramach 7. edycji International Triennial of Photography, była kuratorką serii „Woher Wohin” w Berlinie oraz współkuratorką retrospektywy Volkera Hinza w Kunsthalle Lüneburg 2022. W latach 2018-2022 była profesorem wizytującym w Muthesius Kunsthochschule zu Kiel.

Karolina Halatek – studiowała Design for Performance na University of the Arts w Londynie w Wielkiej Brytanii, sztuki piękne na Universität der Künste Berlin w Niemczech oraz sztukę mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów w Berlinie brała udział w warsztatach w Institut für Raumexperimente prowadzonym przez Olafura Eliassona. Była stypendystką CEC Artslink w Nowym Jorku, ACME Studios w Londynie, Akademie Schloss Solitude w Niemczech, A4 Art Museum w Chinach. Używając światła jako centralnego medium w swojej pracy, Karolina Halatek tworzy immersyjne instalacje site-specific, które zawierają elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie. Współpracowała z twórcami teorii superstrun (Leonard Susskind, Roger Penrose) oraz inżynierami mechaniki precyzyjnej. Jej instalacja Beacon, prezentowana na festiwalu Noor Riyadh w Arabii Saudyjskiej w 2021 r., została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa konstrukcja LED na świecie.

Urszula Tarasiewicz – urodzona w 1975 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografia. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomniane medium fototapety. Żyje i pracuje w Polsce oraz w Norwegii. Doświadczenie zawodowe na planach filmowych. Obecnie kurator i producent wystaw w galerii Pop up Ogrodowa8 w Łodzi, fotograf i PR w zakresie przemysłu kreatywnego i muzycznego. Zajmuje się także organizacją wydarzeń kulturalnych, doradztwem w sprawach kolekcji sztuki dla firm.

Sergio Valenzuela-Escobedo – południowoamerykański artysta, realizujący badania na gruncie europejskim. Pracuje jako projektant wystaw, kurator, autor i badacz – zarówno w Chile, jak i na arenie międzynarodowej. Od 2016 roku był kuratorem wystaw, w tym “Mapuche” w Musée de l'Homme w Paryżu, “Monsanto: A Photographic Investigation which has been on tour under his permanent supervision” oraz “Geometric Forests” podczas Les Rencontres d'Arles 2022. Ma rozległe doświadczenie w realizacji projektów wystawienniczych i praktyk kuratorskich. Uzyskał tytuł doktora fotografii w École Nationale Supérieure de la Photographie (ENSP) w Arles. Valenzuela-Escobedo jest także dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Doubledummy Studio, platformy, która tworzy przestrzeń do prezentacji krytycznych refleksji na temat fotografii dokumentalnej. Juror Arles Book Award 2022 i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), współpracuje z specjalistycznymi czasopismami, takimi jak Inframince (Francja) i 1000words (Londyn), w których publikuje teksty krytyczne.

2. Przegląd Uczelni Artystycznych „Euforie”
Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź

Czas trwania wystawy: 1-18.06.2023 r.
Finisaż: 17.06.2023 r., godz. 18.00

Ekspozycja jest czynna:

w dniach 1-14.06.2023 w godzinach 12.00 – 19.00
w dniach 15-18.06.2023 w godzinach 12.00 – 21.00.

Więcej na temat 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych: asp.lodz.pl

do góry