Sukcesy studentów

 • miniatura
  Filename: miniatura.jpg
  Size: 162.2 KB
 • 01.jpeg
  Filename: 01.jpeg
  Size: 279.7 KB
 • 02.jpg
  Filename: 02.jpg
  Size: 511.34 KB
 • 03.jpg
  Filename: 03.jpg
  Size: 1645.34 KB

Miło nam poinformować, że dwoje naszych studentów – Monika Łuczak oraz Mateusz Jagodziński – znaleźli się w gronie dziesięciu półfinalistów drugiej edycji prestiżowego konkursu Responsible Fashion Awards.

Kolekcja „Survive” autorstwa Moniki Łuczak odwołuje się do teorii ewolucji, która mówi, że aby gatunek trwał, potrzebne są zmiany i dostosowywanie się. Autorka postanowiła tę myśl wykorzystać przy tworzeniu kolekcji konkursowej o tematyce ekologicznej. Sylwetki nawiązują do technik przetrwania w warunkach naturalnych, surwiwalu. Ubrania są więc multifunkcyjne, co pozwala na ich dowolne stylizowanie. Adaptowanie jednego projektu do różnych warunków (np. peleryna zmieniająca się w śpiwór) jest zgodne z założeniami mody zrównoważonej. Kolekcja została niezwykle pozytywnie odebrana przez międzynarodowe jury konkursu.

W kolekcji Mateusza Jagodzińskiego punktem wyjścia były muszle zwierząt wodnych. Są one utożsamiane z kobiecością, dlatego przewrotnie stały się inspiracją ubiorów męskich. Te naturalne schronienia występują w wielu kolorach, kształtach i strukturach. Różnorodność podejmowanego tematu zaowocowała zróżnicowanymi rozwiązaniami projektowymi. Owalne miękkie kształty spotykają się z klasycznymi krojami marynarek czy płaszczy charakterystycznych dla męskiej garderoby, geometryczne plisowania spotykają się z organicznymi nadrukami, delikatne lejące tkaniny kontrastują ze sztywnymi. Mnogość wizualnych rozwiązań przypomina, jak ważna i inspirująca jest różnorodność natury.

Responsible Fashion Awards to konkurs organizowany cyklicznie przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Skierowany jest do młodych projektantów, dla których ważny jest temat mody zrównoważonej. Kolekcje tworzone są z ekologicznych tkanin dostarczonych przez markę LPP, która objęła patronat nad konkursem.

***

Monika Łuczak jest absolwentką poznańskiego liceum plastycznego. Naukę kontynuuje na studiach licencjackich w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie studiuje na trzecim roku projektowania ubioru w Pracowni Projektowania Ubioru I 255 pod okiem dr Magdaleny Samborskiej oraz prof. dr hab. Barbary Hanuszkiewicz oraz w Pracowni Projektowania Bielizny i Ubioru Rekreacyjnego dr Doroty Salskiej. Do jej wielu osiągnięć zaliczyć można sukcesy w konkursach projektowych. Jest m.in. laureatką konkursu na projekt uniformów dla pracowników Portu Łódź, półfinalistką prestiżowego konkursu „Fashion Designer Awards 2020”, laureatką Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt 2020, finalistką konkursu „Vogue: Shopping Experience”. Jej prace z zakresu fotografii regularnie publikowane są na portalu „Photovogue” redagowanym przez magazyn „Vogue Italia”. W grudniu 2020 roku brała udział w projektowych warsztatach mistrzowskich ze Stefanem Kartchevem, organizowanych w ramach programu Power 2.0. Aktualnie związana jest z łódzką marką bielizny Promees Lingerie.

Mateusz Jagodziński jest absolwentem kierunku scenografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie ukończył specjalność projektowanie ubioru. Edukację kontynuuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w ramach studiów magisterskich z zakresu projektowania ubioru. Pasję do mody rozwija w Pracowni Ubioru prowadzonej przez dr hab. Sylwię Romecką-Dymek, prof. uczelni oraz w Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego pod okiem dr hab. Anny Kuźmitowicz. Na swoim koncie ma wyróżnienia w konkursach OffFashion 2019, Fashion Designer Awards 2020, Najlepsze Dyplomy „Font Nie Czcionka” 2019. Pracuje jako kostiumograf i scenograf w teatrze, filmie oraz przy produkcjach komercyjnych. W swoich autorskich kolekcjach skupia się na różnych technikach manipulacji tkaniną oraz nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Głównym założeniem tworzonych przez niego projektów jest przełamywanie granicy pomiędzy binarnym podziałem płci oraz umożliwianie odbiorcy wyrażania poprzez ubiór swojej osobowości.

do góry