Sukcesy pedagogów

2

Dr hab. Magdalena Samborska, prowadząca Pracownię Projektowania Ubioru I w Instytucie Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otrzymała wyróżnienie w XXV Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO w Częstochowie. Uznanie jury zyskał cykl fotografii „Rozkoszmary”.

W moim przekonaniu artystka jest jedną z najważniejszych w Polsce z zakresu postfeminizmu. Tym razem w konsekwentnych trzech zgeometryzowanych portretach pokazała wizje od seksualnej rozkoszy do koszmaru, które fragmentarycznie mogą być piękne, ale też odpychające czy odrażające, w zależności od tego, na którym fragmencie skoncentrujemy swe postrzeganie. Ciekawe jest tło tych prac o rodowodzie malarstwa barokowego XVII wieku, z dominującymi niczym fale draperiami, które kontrastują z nałożonymi różnymi wyobrażeniami ciał kobiet, ale z tą samą twarzą, jednak z różną mimiką. Realizacje są pełne dynamizmu, kojarzą się z portretami Francisa Bacona, którego w seksualnej tematyce prac interesował problem przemocy. Nic w tym dziwnego, ponieważ strategia feministyczna korzysta w subwersywny sposób z tradycji surrealizmu (Hans Bellmer), który atakował nasze przyzwyczajenia i obowiązujące stereotypy widzenia”.

Krzysztof Jurecki
[z katalogu wystawy]

Do tegorocznej edycji konkursu 48 autorów nadesłało aż 168 prac. Do wystawy zakwalifikowało się zaś 87 prac 45 autorów.

Laureatów wyłoniło jury w składzie:

  • dr Krzysztof Jurecki –krytyk, historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi;
  • Krzysztof Muskalski –artysta-fotografik;
  • Małgorzata Dołowska  –prezes Fotoklubu RP;
  • Sławomir Jodłowski –pomysłodawca i komisarz konkursu oraz wystawy, artysta-fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu Ośrodek Kultury w Częstochowie, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa).

Nagrodzone prace można oglądać na wystawie konkursowej, która czynna będzie do 27 maja 2022 w Galerii ART FOTO (ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa).

Organizatorem konkursu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Patronami Cyberfoto 2022 są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Dr hab. Magdalena Samborska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Ubioru. Realizuje obiekty z pogranicza ubioru i rzeźby, asamblaże, fotografie, filmy. W swoich pracach analizuje relacje między sztuką czystą a użytkową, odnosi się do miejsca kobiety w porządku symbolicznym.

do góry