Sukcesy pedagogów

2

W II Konkursie im. Profesora Stanisława Trzeszczkowskiego, związanym wystawą „Sztuka Włókna”, II miejsce zajęła dr Izabela Walczak, a laureatką III nagrody została prof. Jolanta Rudzka Habisiak. Obie prowadzą Pracownię Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu.

„Sztuka Włókna” to cykliczna wystawa zapoczątkowana w roku 2000 przez Profesora Stanisława Trzeszczkowskiego (zm. 2016 r.), długoletniego Przewodniczącego Sekcji Tkaniny OW ZPAP, będąca  prezentacją najnowszych osiągnięć w dziedzinie tkaniny artystycznej.  

Wśród prac prezentowanych podczas tegorocznej edycji oglądać można nagrodzone w konkursie tkaniny dr Izabeli Walczak (II miejsce za pracę „Neptis rivularis”) oraz prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak (III miejsce za pracę „Z cyklu Monotony – Lemon”).

W tym roku na wystawie prezentują się 62 artystki i 3 artystów kilku pokoleń, reprezentujący różne postawy artystyczne. W swoich działaniach wykorzystują oni nie tylko klasyczne techniki tkackie, lecz także wypracowane przez siebie oryginalne techniki splotowe, między innymi z zastosowaniem druku, batiku, haftu, filcowania czy dzianiny. Wykorzystują również nietypowe surowce i materiały, takie jak papier, drewno, a nawet ziemniaczane obierki – za sprawą swoich eksperymentów wchodzą w dialog z tradycją, a jednocześnie rozwijają indywidualne wizje twórcze.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno odbiorców, jak i artystów – z edycji na edycję powiększa się grono uczestniczących, a poziom zgłoszonych prac jest coraz wyższy.

Kuratorem tegorocznej wystawy jest Joanna Lohn-Zając, Przewodnicząca Sekcji Tkaniny Warszawskiego Okręgu ZPAP.

Patronat honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest również fundatorem nagród w II Konkursie im. Profesora Stanisława Trzeszczkowskiego.

Wystawę można oglądać w dniach 6-31.05.2022 r. w Galerii DAP+DAP3 (ul. Mazowiecka 11a, Warszawa).

do góry