Sukcesy pedagogów

2

Koncepcja i projekt graficzny czasopisma „Powidoki / magazyn artystyczno-naukowy” zostały docenione w międzynarodowym konkursie A'Design Award & Competition w kategorii A'Print and Published Media Design Award 2021-2022. Srebrny medal powędrował do autora projektu dr. Przemysława Hajka, dyrektora artystycznego pisma i pedagoga Instytutu Projektowania Graficznego.

„Powidoki” to pismo wydawane od 2019 roku przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, poświęcone znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym. Na jego łamach ukazują się teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami świata kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy. Do tej pory ukazało się jego pięć numerów.

Pismo jest bogato ilustrowane, wypełnione wysokiej jakości zdjęciami i nawiązuje do magazynów lifestylowych. Tytuł odnosi się do twórczości Władysława Strzemińskiego – wybitnego artysty, teoretyka sztuki i dydaktyka, jednego z twórców awangardy dwudziestolecia międzywojennego oraz „powidoków” – kluczowego pojęcia stworzonej przez niego teorii widzenia.

Zastosowana kompozycja i układ stron składają się na czytelną i przejrzystą szatę graficzną, a  matowa okładka wzbogacona o tłoczenia i inne akcenty poligraficzne to elementy, które odróżniają magazyn od innych pism artystycznych na półkach księgarskich.

„Wyzwaniem dla mnie była kreacja projektu z jednej strony nawiązującego do tradycji awangardy, a z drugiej – nowoczesnego, świeżego, które przyciągnie uwagę. Zadanie, jakie zespół redakcyjny sobie postawił, to wyjście poza mury uczelni i dotarcie do szerokiego grona odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mam nadzieję, że się to udało” – mówi dr Przemysław Hajek.

Już wkrótce ukaże się szósty numer magazynu „Powidoki” w całości poświęcony tematowi ekodesignu.

Więcej na powidoki.asp.lodz.pl 

oraz na stronie konkursu: competition.adesignaward.com

 

do góry