Sukcesy pedagogów

Poziomy prostokąt. W jego centrum widnieje kształt, który przypomina fragment ludzkiej twarzy, obejmujący zasięgiem czoło i okolice nosa. Wokół tego, przestrzeń obrazu ściśle wypełnia włosie futra koloru brązu i czerni. Jednakowoż, po chwili obserwacji, nos nie wydaje się być nim naprawdę. Rozdwojono go jakby i wydłużono,  zaznaczono tam jakieś cienie czy tatuaże.

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Magdalena Samborska została laureatką trzeciej nagrody w XXIV Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji w Częstochowie za cykl fotografii „Zniszczota niedowcieleń”. Organizatorem konkursu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

W tym roku do konkursu zgłoszono sto czterdzieści prac trzydziestu pięciu autorów. Laureatów wyłoniło jury w składzie:

  • dr Krzysztof Jurecki – krytyk, historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi;
  • Arkadiusz Ławrywianiec – artysta fotografik, prezes ZPAF okręgu śląskiego;
  • Sławomir Jodłowski – artysta fotografik, członek ZPAF okręgu śląskiego, pomysłodawca konkursu;
  • Małgorzata Dołowska – artystka fotografik, założycielka Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, dyrektor Wyższego Studium Fotografii i Studium Form Fotograficznych w Warszawie.

Magdalena Samborska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, pracuje w macierzystej uczelni od 2009 roku. Realizuje obiekty z pogranicza ubioru i rzeźby, asamblaże, fotografie, filmy. W swoich pracach analizuje relacje między sztuką czystą a użytkową, ubiorem a tożsamością.

Tytuł nagrodzonej pracy „Zniszczota niedowcieleń” zaczerpnięty został z wiersza Bolesława Leśmiana „Topielec”. Jest to seria portretów, w których autorka wykorzystała zasadę podwójnego odbicia i nakładania obrazów, uzyskując efekt zatarcia tożsamości. Stworzyła niepokojące hybrydy ludzko-zwierzęce.

O nagrodzonych pracach opowiada jeden z członków jury dr Krzysztof Jurecki:

Serdecznie gratulujemy!

do góry