O Przeglądzie Uczelni Artystycznych

0
  • miniatura
    Filename: logosy-przeglad-uczelni-artystycznych_af110.jpg
    Size: 15.65 KB

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi po raz trzeci jest organizatorem Przeglądu Uczelni Artystycznych, który stanowi część prestiżowego Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Wydarzenie stanie się okazją do zaprezentowania najwybitniejszych osiągnięć studentów polskich uczelni artystycznych kształcących się w zakresie fotografii. Laureatów Przeglądu poznamy 15 czerwca br.

Celem Przeglądu, który odbywa się w formule konkursowej, jest stworzenie platformy wymiany osiągnięć i efektów pracy studentów oraz pedagogów związanych z fotografią. Inicjatywa nawiązuje do historycznej wystawy Fotofestiwalu – Fabryki Fotografii – Międzynarodowego Przeglądu Szkół, organizowanej w latach 2003-2011 w Łodzi. Było to miejsce debiutu wielu młodych artystów, którzy w znaczący sposób wpłynęli na rozwój fotografii. 

W tegorocznej edycji Przeglądu uczestniczyć będzie aż dziewięć uczelni artystycznych, w tym: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Planowane wystawy będą miały charakter kuratorski – każda z zaproszonych uczelni poproszona zostanie o wytypowanie od dwóch do dziewięciu studenckich projektów indywidualnych, najbardziej aktualnych i reprezentatywnych, z których kuratorzy Przeglądu – dr Dominika Sadowska i mgr Paweł Giza – wybiorą dwa.

Ten kuratorski wybór zarysuje obszary tematyczne wspólne dla młodego pokolenia i odzwierciedli wyłaniające się równolegle zjawiska. Ma też szansę stać się probierzem tego, co fascynuje młode pokolenie i odzwierciedleniem kondycji działań w obszarze sztuki wizualnej mających swoje źródło w obrazie fotograficznym.

Wybrane prace zaprezentowane zostaną na dwóch wystawach w przestrzeniach należących do łódzkiej ASP – w Galerii Kobro oraz Akademickim Centrum Designu, gdzie obejrzy je międzynarodowe jury złożone z artystów i kuratorów z Polski i z zagranicy.

Młodzi twórcy rywalizować będą o Nagrodę Rektora ASP w Łodzi oraz Nagrodę Publiczności, której laureat wyłoniony zostanie w plebiscycie internetowym. Zwycięzców poznamy 15 czerwca br. w czasie uroczystego wernisażu w Akademickim Centrum Designu.

Kuratorzy i koordynatorzy 3. PUA: dr hab. Dominika Sadowska, mgr Paweł Giza
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: mgr Witold Gretzyngier

Galeria Kobro
Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego
ul. Wojska Polskiego 121, Łódź
Czas trwania wystawy: 13-23.06.2024 r.

Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
Czas trwania wystawy: 13-23.06.2024 r. 

Wernisaż wystawy
Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
15.06.2024 r., godz. 18.00

do góry