2 października 2019 roku o godz. 11.00 w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020.

W uroczystości udział wziął prof. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa, władze administracji samorządowej, rektorzy i prorektorzy łódzkich uczelni, przedstawiciele instytucji kulturalnych, świata biznesu oraz dziennikarze.

Po uroczystym powitaniu gości głos zabrali przedstawiciele władz: prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Łódzki, Piotr Adamczyk Wicemarszałek Województwa Łódzkiego oraz Krzysztof Piątkowski Wiceprezydent Miasta Łodzi.

W swoim przemówieniu Jej Magnificencja Rektor ASP prof. Jolanta Rudzka Habisiak mówiła o nowej strukturze Akademii, zgodnie z którą Uczelnia podzielona jest na dwa wydziały: Wydział Sztuk Projektowych i Wydział Sztuk Pięknych. Dotychczas studenci podejmowali naukę na jednym z sześciu wydziałów. Nowością jest także wprowadzenie do struktury jedenastu instytutów, stanowisk trzech prorektorów oraz instytucji Rady Uczelni i Rady ds. stopni. Dla studentów nic się nie zmienia, aplikowali na 8 kierunków studiów (grafika, malarstwo, tkanina i ubiór, wzornictwo, architektura wnętrz, rzeźba, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, oraz na nowy kierunek – fotografia i multimedia) i na danym kierunku będą studiować. Przemówieniu towarzyszyła prezentacja pokazująca sukcesy naszych studentów, absolwentów oraz pedagogów, a także największe coroczne wydarzenia jakie uczelnia organizuje.

Niezwykle podniosłym elementem uroczystości było wręczenie dwóch srebrnych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” profesor Elżbiecie Nawrockiej-Stanieckiej oraz prof. Witoldowi Kalińskiemu oraz jednego Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał profesor Marek Wagner.

Tegoroczne honorowe wyróżnienie Amicus Academiae (Przyjaciel Akademii) uczelnia przyznała Panu Jerzemu Czubakowi – Prezesowi Amcor Specialty Cartons Polska Sp. z o. za bezprecedensowy osobisty mecenat sztuki i wieloletnie wspieranie artystów ze środowiska łódzkiego, w tym wielu pedagogów i studentów łódzkiej ASP. Drugą statuetkę Przyjaciela Akademii otrzymali Państwo Zofia Milczarska i Franciszek Wiśniewski, którzy zostali uhonorowani za miłość do sztuki, wyrażoną obecnością na wszystkich wydarzeniach i wernisażach wystaw w galeriach Akademii. Statuetkę Amicus Academiae zaprojektowała mgr Ewa Kostrzewska.

Tradycyjnie nowo przyjęci żacy złożyli ślubowanie, a osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki podczas rekrutacji, dodatkowo odebrały gratulacje.

W miejsce wykładu inauguracyjnego odbył się pokaz filmu STANISŁAW FIJAŁKOWSKI − BYT INTENCJONALNY w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Film poświęcony jest wybitnemu malarzowi, wieloletniemu profesorowi naszej łódzkiej ASP i uczniowi Władysława StrzemińskiegoOgromne podziękowania dla Pani Małgorzaty Potockiej, jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość obejrzenia filmu o jednym z najważniejszych dla ASP profesorów.

Całą uroczystość inauguracji roku akademickiego uświetnił występ chóru Akademii Muzycznej pod batutą Dawida Bera, za co serdecznie dziękujemy!