Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: mini.jpg
    Size: 78.62 KB

Jedna z najważniejszych postaci łódzkiej tkaniny artystycznej powraca we wspomnieniach i opowieściach. Już w najbliższy piątek, 23 maja 2025 r. o godz. 17.00 w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędzie się spotkanie wokół wystawy prac „Dotyk natury”, poświęcone życiu i twórczości prof. Kazimiery Frymark-Błaszczyk.

O artystce i pedagożce, która przez lata kształtowała kolejne pokolenia twórców, jej dorobku i życiu prywatnym opowiedzą:prof. Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka, była asystentka prof. Kazimiery Frymark-Błaszczyk, Małgorzata Wróblewska-Markiewicz, starszy kustosz i wieloletni kierownik Działu Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz dr Adriana Błaszczyk-Zych, córka artystki. Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy prof. Dorota Sak.

Małgorzata Wróblewska-Markiewicz – ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Krytyk i historyk sztuki, znawca polskiej tkaniny artystycznej, starszy kustosz i wieloletni kierownik Działu Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, kurator wystaw. Wykładowca akademicki w uczelniach Łodzi i Poznania (1994-2004). Przewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Miasta Łodzi (2018 – 2021), członek Rady Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera (od 2006). Członek Rady Programowej Międzynarodowych Triennale Tkaniny (od 2003 – 2016), przewodnicząca jury 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi (2016). Członek jury VII i VIII International Triennial of Textile Arts w Szombathely (2021, 2024), przewodnicząca jury Sztuki Włókna Warszawa 2025. Prezes (2006 – 2012) i wiceprezes (2003 – 2006 i od 2012) Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział w Łodzi. Autorka licznych artykułów, wydawnictw i wystaw o tkaninie artystycznej.

Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom uzyskała na Wydziale Ubioru i Tkaniny w 1974 roku. Od 1975 roku pracownik dydaktyczny w macierzystej uczelni. W latach 1975-2001 asystentka prof. Kazimiery Frymark-Błaszczyk w Pracowni Projektowania Dzianiny, natomiast od 2003 roku Kierownik Pracowni Podstaw Projektowania na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Profesor zwyczajny. Realizowane formy działalności twórczej to wzornictwo przemysłowe i tkanina unikatowa. Autorka 15 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 150 zbiorowych wystawach międzynarodowych, wystawach sztuki polskiej za granicą, wystawach ogólnopolskich i regionalnych. Komisarz wystaw i plenerów, jurorka wielu konkursów.

Adriana Błaszczyk-Zych – absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Dyplom zrealizowała w 1990 r. w Pracowni Tkaniny Unikatowej i Malarstwa. W 1992 odbyła staż podyplomowy w Danmarks Designskole w Kopenhadze. W 2002 uzyskała kwalifikacje I stopnia w zakresie wzornictwa. Prowadziła pracę pedagogiczną w zakresie projektowania tkaniny, ubioru, kompozycji, rysunku i malarstwa (w 1993 r. w Universidad Iberoamericana w Meksyku na Wydziale Projektowania Przemysłowego i Graficznego; w latach 1994-97 r. była koordynatorem w Centro de Enseňanza e Investigación Textíl przy Instytucie Kultury w Zacatecas w Meksyku; w latach 1997-2005 r. w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu; w latach 2006-2010 r. w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi na Wydziale Grafiki; w latach 2008-2015 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu na Wydziale Artystycznym. Zajmuje się batikiem, malarstwem na jedwabiu, tkaniną artystyczną, papierem ręcznie wytwarzanym, wikliniarstwem i malarstwem. Prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Równolegle z pracą artystyczną Adriana Zych zajmuje się pracą projektową w zakresie projektowania tkanin, dzianin i ubioru. Aktualnie pracuje jako konsultant i projektant w fabryce mebli Stella w Łodzi.

Dorota Sak – ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w 1990 roku). Pracuje w macierzystej uczelni. W Instytucie Ubioru prowadzi Pracownię Kształtowania Formy Ubioru. W latach 1999-2002 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 do 2016 roku pełniła funkcję kierownika Katedry Ubioru w ASP w Łodzi. W 2014 roku założyła Galerię LOOK w Centrum Promocji Mody w Łodzi, którą prowadziła do 2019 roku. W 2019 roku uzyskała tytuł profesora sztuki. Jest inicjatorką i uczestniczką międzynarodowych konferencji i projektów artystycznych. Tworzy w zakresie sztuki włókna, malarstwa, projektowania ubioru. Prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Spotkanie wokół wystawy „Dotyk natury”
Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121
Budynek główny ASP, I piętro
23 maja 2025 r. (piątek), godz. 17.00

do góry