W dniach 27-29 listopada 2023 roku w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja „Contatti artistici polacco-italiani 1944-1980", zorganizowana przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Instytut Polski w Rzymie, Polską Akademię Nauk w Rzymie, przy współpracy z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, Fundacją Rzymską im. J. Z. Umiastowskiej oraz MLAC – Museo Laboratorio di Arte Contemporanea  (Laboratorium Sztuki Współczesnej w Rzymie).

Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentował dr Łukasz M. Sadowski, prof. uczelni, Kierownik Katedry Teorii i Historii Sztuki, który wygłosił wykład w języku włoskim pt. „I rapporti tra gli architetti polacci e l'architettura italiana nel secondo dopoguerra”.

Wyjazdowi towarzyszyła wizyta w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (Accademia di Belle Arti di Roma), w czasie której odbyło się spotkanie z Rektorem uczelni, profesorem Giuseppe C. Soriero, oraz koordynatorami współpracy międzynarodowej – profesorem Alessandro Zicoschim i Panią Giulią Pini. Tematem rozmów było ponowne nawiązanie współpracy między Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi a rzymską uczelnią.