Filename: 7miniatura.png
    Filename: 09.jpg
    Filename: 10.jpg
    Size: 350 KB

Miłośnicy realizacji z pogranicza sztuki dźwięku i sztuk wizualnych po raz kolejny będą mieli okazję uczestniczyć w audioperformensie „Pleasure of Items” w wykonaniu Kolektywu Pełnia, działającego przy Pracowni Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wydarzenie, które odbędzie się 18 maja 2023 r. o godz. 20.00 w 19 Rzekach (ul. Wólczańska 226), to rozwinięcie performensu pod tym samym tytułem, który wykonany został w Fabryce Sztuki w Łodzi w czasie otwarcia DisConnect Media Art. Festival w styczniu tego roku.

Kolektyw Pełnia to zespół artystyczny poszukujący nowej soundartowej formy wyrazu. Łączy sztuki wizualne (malarstwo, animacja poklatkowa, wideo) z technologiami i rozszerzonymi technikami wykonawczymi, stosowanymi dzisiaj w muzyce współczesnej czy szeroko rozumianej muzyce nowej. Kolektyw tworzą cztery artystki multidyscyplinarne młodego pokolenia: Aleksandra Chciuk – założycielka i prowadząca Pracownię Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a także studentki malarstwa – Joanna Dreczka i Alicja Pangowska oraz studentka fotografii i multimediów – Natalia Kędzierska.

W czasie niespełna dwuletniej praktyki artystycznej, Kolektyw występował podczas międzynarodowych festiwali sztuki i muzyki współczesnej, takich jak: 21. Fotofestiwal (audiowizualny projekt „Minus Jeden”), festiwal Musica Privata (multimedialny performance „Ślimaki a gałki. Obserwacje_Rejestracje_Przetworzenia”) czy (Dis)Connect Media Art Festival („Pleasure of Items”).

„W dobie kryzysu energetycznego zwracamy uwagę na wątek ekologii akustycznej. W zawiłej sieci nachodzących na siebie i miksujących się pól dźwiękowych wyróżniłyśmy skale trzech przestrzeni dźwiękowych, generowanych przez człowieka. Przedmioty codziennego użytku, zanim trafią do naszych rąk, przechodzą przez złożone procesy produkcyjne, a potem utylizacyjne. Te wszystkie zabiegi nie są obojętne względem budowanej przez nas audiosfery. Użytkując te przedmioty w intymnych przestrzeniach, także współtworzymy część sfery audialnej.

Jakie jest środowisko dźwiękowe, tworzone jednostkowo, a jakie jest to tworzone w zespole? Jaki rodzaj przestrzeni dźwiękowej buduje człowiek w kontakcie z maszyną? I wreszcie: jakie jest brzmienie organicznej wymiany systemów dźwiękowych w perspektywie globalnej?

W utworze «Pleasure of Items» warstwę dźwiękową budujemy na kilku poziomach. Są to nagrania field recordingowe z działających łódzkich fabryk, tworzące dronowe ciągi. Do wygenerowania konkretnych efektów dźwiękowych używamy przedmiotów codziennego użytku. Tym sposobem chcemy przybliżyć naturę audialnych światów, tworzonych przez każdego, w dowolnym momencie. Całość jest zaplanowaną kompozycją, która została ujęta w formie graficznej partytury do wielokrotnego wykonania”.

Aleksandra Chciuk

Pleasure of Items