Na półki księgarń trafił właśnie kolejny numer magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki” – pisma od 2019 roku wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Tematem wiodącym najnowszego wydania jest fotografia.

Tytułowe „Odbicia” odsyłają do sztuki szeroko rozumianej fotografii – dzisiejszej, ale i tej z przeszłości. „Jak się wydaje, w tym zbiorze tekstów, rozmów, spostrzeżeń, które powstały wokół zjawiska odbić, udało się stworzyć dość różnorodną antologię myśli wynikających najczęściej z osobistego doświadczenia artystów zajmujących się tą dziedziną sztuki – artystów z wielu pokoleń i wielu środowisk” – mówi Bogusław Deptuła, redaktor naczelny magazynu.

Pojemność i wieloznaczność tytułowego hasła stanowi o tematycznym bogactwie i różnorodności numeru. „W słowie «odbicia» znajdziemy odniesienie do jednego z podstawowych aspektów utworu artystycznego – do kontrastu. W moim przekonaniu również do ważnego aspektu egzystencji – do dialogu” – tłumaczy redaktor tematyczny numeru, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni.

Magazyn otwierają teksty prezentujące dwie znaczące sylwetki artystyczne. O sobie i swoich dokonaniach opowiadają Sophie Calle – francuska artystka zajmująca się fotografią, instalacją i performancem, oraz od dwóch lat związana z łódzką ASP Katarzyna Kozyra. Znajdziemy tu teksty autorów wszystkich pokoleń uczelnianych, a spojrzenie profesjonalistów poszerzone zostało o literacką optykę Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego, znawców, miłośników i kolekcjonerów dawnej fotografii.

„Różnorodność postaw artystycznych, tematów i zainteresowań autorów jest duża. Od fotografii artystycznej, poprzez reportaż, po realizacje studyjne i kolekcjonerstwo. Każdy, kto interesuje się sztukami wizualnymi, znajdzie z pewnością coś dla siebie” – dodaje dr Przemysław Hajek, dyrektor artystyczny magazynu.

Pismo dostępne jest w sprzedaży w sieci salonów Empik oraz na empik.com

SPIS TREŚCI

SYLWETKI

• Czuję się lżejsza. Rozmowa z Sophie Calle / Bogusław Deptuła