Filename: Miniatura_wyk_C5_82ad.jpg

Już 10 marca 2023 r. o godz. 13.00 w sali kina 3D Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wykład „Rock’n’roll’owa historia sztuki” wygłosi Grzegorz „Pleha” Pleszyński – polski artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, muzyką, performancem, video-artem oraz teatrem. Dzień wcześniej o godzinie 13.00 w Galerii OdNowa otworzy się wystawa prac Grzegorza Pleszyńskiego (link: , a po zakończeniu wernisażu odbędzie się powiązany z wystawą performence w wykonaniu artysty.

Siła – słabość, czyli statyczny obraz w dynamicznym świecie

Kultura utrwala ludzkie wspólnoty. Przez to jest elementem konserwującym. To jest jej siła. Świat jest dynamiczny. Kultura nie nadąża za światem zmieniającym się w każdym ułamku sekundy. To jest jej słabość.

W pędzącym świecie tylko obraz zdaje się mieć siłę zatrzymania. Obraz potrafi zatrzymać czas, ruch zwierząt i ludzi, myśli i wrażenia. Ta siła to jego słabość. Artyści zdając sobie sprawę z tej słabości, próbują uwolnić się od statyczności obrazu, dynamizując formy aż do deformacji, a kolorem tworzą złudzenia wibracji. Zabiegi te są z góry skazane na niepowodzenie. Nie zdołały nigdy przełamać dystansu dzielącego statyczny obraz od dynamicznego świata. Dlatego postanowiłem poddać sile nieujarzmionego ruchu rzeczywistości – znaczenie obrazu oraz jego nieuchwytne idee.

Grzegorz Pleszyński

Grzegorz „Pleha” Pleszyński (ur. 7 kwietnia 1955 r. w Olsztynie) – polski artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, muzyką, performancem, video-artem, teatrem. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom zrealizował w 1989 roku w pracowni Mieczysława Ziomka. Uczestnik wielu wystaw artystycznych indywidualnych oraz grupowych, m.in. We all love art (galeria7star, Berlin, 2017), Polygonum 3 (BWA, Bydgoszcz, 2013), up and down – Ode an die Freude (Freies Museum, Berlin, 2011) Znaki ostrzegawcze (Galeria Sztuki Najnowszej, Gorzów Wielkopolski, 2011), Rock and Roll History of Art. (BWA, Bydgoszcz, 2011), Figure and Space (Continental Gallery, Melbourne, 1997), Recent Works on Paper (Colour Square Gallery, Melbourne, 1996), Tumult Toruński ’89 (Toruń, 1989).

Wykład „Rock’n’roll’owa historia sztuki”
10.03.2023 r., godz. 13.00
sala kina 3D Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
budynek biblioteki, II p.