Wydarzenia

2

Twórczynie Kolektywu Pełnia, studentki malarstwa oraz fotografii i multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, już 18 stycznia 2023 r. o godzinie 18.30 w Fabryce Sztuki w Łodzi zaprezentują performens multimedialny "Pleasure of Items". Wydarzenie odbędzie się w ramach (Dis)Connect Media Art Festival Łódź.

Ideą performensu jest prezentacja audytywnego życia przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień, z wyróżnieniem skal przestrzeni dźwiękowych z kolejnych etapów ich życia.

Punktem wyjścia jest osobista przestrzeń dźwiękowa tworzona przez każdego z nas w każdej sekundzie naszego życia. Istotnymi elementami performensu będą wielokanałowe projekcje, przestrzenne mikrostruktury dźwiękowe na obiektach oraz żywa rzeźba tworzona przez artystki – uczestniczki tego działania.

Paradoksalnie etap użytkowania przedmiotu w prywatnych przestrzeniach jest etapem subtelnym, często względnie cichym i nieinwazyjnym. Przy tym przedmiot taki staje się wówczas elementem współtworzącym nowe osobne środowisko dźwiękowe. Człowiek sprytnie, ku swej wygodzie, nauczył się produkować przedmioty, które istotnie poprawiają jego byt w sposób dla niego samego coraz mniej zauważalny, coraz bardziej intymny. Sfera audytywna to ekskluzywna sfera życia ludzkiego, która w znacznej mierze przyczynia się do zwiększenia komfortu i poziomu jakości życia. Jednak etap osobisty poprzedza produkcja, a po niej często następuje utylizacja. Co za tym idzie, w dalszym ciągu pełną parą pracują fabryki i zakłady, których huk od dekad nie cichnie.

Aleksandra Chciuk

Autorki opowiadają o audytywnym życiu przedmiotów poprzez rozpoznanie trzech wymiarów przestrzeni: społecznej, intymnej i pośredniczącej.

„Mieszkamy w Łodzi. Weszłyśmy do kilku fabryk – takich, które produkują przedmioty na dwie zmiany od 7.00 do 18.00, i takich już martwych, pozostawionych samym sobie w centrum miasta. Te ostatnie to niebywała rzecz. Chcemy wam pokazać, co odkryłyśmy na obszarze tych dawnych fabryk związanych z podstawowym dla tego miasta przemysłem – włókiennictwem”.

„W trakcie performensu w jednej z jego części głośniej odtwarzamy dźwięki, które codziennie generujemy poprzez kontakt z przedmiotami i ich użycie. W ten sposób chciałyśmy zwrócić uwagę na to, jaki świat poprzez nie budujemy, indywidualnie i dalej organicznie – globalnie”.

„Używamy nagrań stricte filed recordingowych z miksturą odgłosów wytwarzanych w domach na co dzień. Razem daje to często efekt dronowych ciągów, jakie wpisują się według nas w tożsamość dźwiękową tego miasta”.

zapiski Kolektywu Pełnia

A teraz weźmy każdą tę rzecz z osobna do ręki jeszcze raz. Zastanówmy się, w jaki sposób się narodziła. Jakie dźwięki towarzyszyły tym narodzinom? Jakiej skali jest to produkcja?

Zastanówmy się też – co potem? Co po tych kilku dniach, miesiącach, po minucie użytkowania tej rzeczy, którą trzymasz, którą trzyma ta pani? Jak będzie wyglądało życie przedmiotu, kiedy już je opuścisz? Jak będzie głośne? Jak długo będzie trwać? Czy się zakończy?

zapiski Aleksandry Chciuk
założycielki Kolektywu Pełnia

Kolektyw Pełnia tworzą studentki malarstwa oraz fotografii i multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kolektyw działa w ramach Pracowni Audiosfery, którą prowadzi Aleksandra Chciuk w Instytucie Fotografii i Multimediów.

Twórczynie:

  • Aleksandra Chciuk,
  • Joanna Dreczk,
  • Natalia Kędzierska,
  • Joanna Pangowska.

Performens Pleasure of Items
18 stycznia 2023 r., godz. 18.30
Fabryka Sztuki – Art_Inkubator
ul. Tymienieckiego 3, Łódź

(Dis)Connect Media Art Festival Łódź

18–22 stycznia 2023 r. | Art_Inkubator

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie: Facebook

do góry