Filename: Aleksander Hałat miniatura kopia.jpg
  • plakat
    Filename: Aleksander Hałat plakat na stronę.jpg

Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy

Profesora Aleksandra Hałata

emerytowanego profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Odszedł wspaniały Człowiek, ciepły, życzliwy pedagog, bardzo silnie związany z Akademią.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie

składają

Rektor, Senat, Rada Uczelni oraz pracownicy i studenci
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 29 listopada 2022 r.
O godzinie 13.30 rozpocznie się msza św. żałobna w Kaplicy na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi (ul. Zgierska 141), natomiast o godz. 14.15 odbędzie się odprowadzenie do miejsca pochówku.

Aleksander Hałat (ur. 28 listopada 1936 roku, zm. 23 listopada 2022 roku) – rzeźbiarz, emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 1987-1990 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Grafiki.

Twórczość Aleksandra Hałata to przede wszystkim rzeźby i instalacje, które tworzył w cyklach. Jego dzieła wypełniają znaki, symbole i cytaty z dzieł sztuki dawnej. Artysta tworzył formy proste, stanowiące filozoficzną refleksję nad problemami poznania i istnienia. Prace artysty wystawiane były na wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Był odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

Był członkiem grup artystycznych „Nowa Linia” (1961–1963), „Konkret” (1970–1972), a także prowadził prace w zakresie „małej architektury” (Habitat, człowiek, środowisko) (1972-1980).