Wydarzenia

1
  • miniatura
    Filename: ASPwwwminiLYF.jpg
    Size: 93.45 KB
  • plakat
    Filename: lyf-2022-plakat-maly.jpg
    Size: 473.27 KB

To oni będą rewolucjonizować światowe wybiegi i kreować trendy przyszłości. Już za trzy dni za sprawą Łódź Young Fashion Łódź stanie się stolicą młodej mody. W programie wydarzenia nie brakuje zrealizowanych ze światowym rozmachem pokazów w czasie finałów konkursów Złota Nitka i Fashion Film Festival czy Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru ASP w Łodzi, ale też ogólnodostępnych wystaw, debat i warsztatów z udziałem osobistości rodzimej branży.

Szósta edycja Łódź Young Fashion – jednego z najważniejszych wydarzeń dla młodych projektantów w naszym kraju – odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2022 r. Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź. 

– To ważne wydarzenie dla całego środowiska, dlatego nie zabraknie atmosfery czerwonych dywanów, pokazów na światowym poziomie, a w jury i na widowni zasiądą najważniejsze osoby w branży: projektanci czy dziennikarze najważniejszych modowych tytułów – zapowiada Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. – Jednak głównymi bohaterami tych trzech dni będą młodzi projektanci, ich kolekcje i ich nowatorskie spojrzenie na modę – podkreśla. Stąd w programie obecność takich projektantów jak Mikołaj Żurek, laureat zeszłorocznej edycji konkursu Złota Nitka. Dlatego również do współtworzenia wydarzenia zaangażowani zostali studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wydarzeniem o najdłuższej, bo blisko 30-letniej, tradycji jest Ogólnopolski Konkurs „Złota Nitka”skierowany do profesjonalnych projektantów i debiutantów. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu. W tegorocznej edycji o statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez Miasto Łódź ubiega się piętnastu projektantów, wybranych spośród blisko stu nadesłanych zgłoszeń. Zwycięzcę poznamy 26 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, w czasie wyreżyserowanej przez Magdalenę Rozenfeld gali finałowej, którą poprowadzą Olivier Janiak i Karolina Malinowska. Oprócz finałowych pokazów konkursowych, tego dnia zobaczyć będzie można również najnowszą kolekcję Mikołaja Żurka. 

Nie mniejsze emocje budzi Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru łódzkiej ASP organizowana od 1995 roku, a promująca dyplomantów Instytutu. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie, za reżyserię którego odpowiada w tym roku Adrianna Grudzińska-Pham.

W programie Łódź Young Fashion ważne miejsce zajmuje też organizowany po raz drugi Międzynarodowy Konkurs „Fashion Film Festival”. Jest on skierowany do młodych twórców ubioru, tkaniny czy biżuterii, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników z całego świata. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 listopada, podczas gali, którą wyreżyseruje Tomasz Armada, uznany przez amerykański magazyn Vogue za jednego z najciekawszych projektantów młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion stanie się przestrzenią dialogu wielu pokoleń polskiego świata mody za sprawą wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dokumentującej blisko trzy dekady „Złotej Nitki” – najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym dziś projektantom, wśród których wymienić można m.in. Mikołaja Żurka, Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła, duet Paprocki&Brzozowski czy Adriana Krupę. Wystawa „30 lat wokół Złotej Nitki” w CMWŁ, której kuratorem i autorką koncepcji jest prof. Dorota Sak, zaprezentuje najnowsze dokonania projektowe laureatów konkursu. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada. 

Tego samego dnia, również w CMWŁ, otwarta zostanie wystawa „COSTUMES and CONTEMPLATION” przygotowana przez wykładowców i studentów Wydziału Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Kuratorami tej wystawy są Renata Maldutienė, Agnetė Voverė, Magdalena Gonera oraz Michał Szulc. To pierwsze z cyklu wydarzeń przygotowywanych wspólnie przez projektantów reprezentujących różne generacje twórców związanych z wileńską uczelnią. Wśród nich są akademicy z wieloletnim doświadczeniem w branży mody. Inni dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową, rozwijając również własne marki. Wszystkie prezentowane obiekty są kostiumami, ale w zamyśle twórców mają przede wszystkim skłaniać do refleksji na temat współczesnych problemów społecznych i kulturalnych. Wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oglądać będzie można do stycznia.

Tegoroczna edycja to również bogaty program warsztatów, zarówno z dziedziny szeroko pojętego biznesu modowego, jak i dziedzin typowo artystycznych. Zajęcia odbędą się w nowoczesnych przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu, mieszczącego się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku na Księżym Młynie. Uczniowie, studenci, ale też po prostu osoby zainteresowane proponowaną tematyką mogą dowiedzieć się więcej na temat rysunku żurnalowego czy projektowania ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem. Mogą też wziąć udział w warsztatach z kostiumu scenicznego  czy porozmawiać o najnowszych trendach phygital future i #fashiontechz z ekspertami MODIVO. Zaś Martyn Roberts z Fashion Scout mówić będzie o strategiach komunikacji i wykorzystaniu filmu do promocji mody. Z kolei wschodząca gwiazda branży – Lola Banet, wybrana fotografem roku w konkursieELLE Style Awards 2022, poprowadzi mistrzowskie warsztaty fotograficzne przygotowane we współpracy z Mecenasem Głównym ŁYF – Porsche Centrum Łódź.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie otwarta debata „Gdzie znikają polscy projektanci?”, którą poprowadzą Marcin Świderek – redaktor działu mody oraz zastępca redaktor naczelnej magazynu ELLE oraz Marta Kowalska – redaktorka prowadząca serwis elle.pl. Rozmawiać oni będą o losach polskich projektantów i o tym, co stoi na ich drodze do sukcesu.

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń. 

Więcej informacji na: lodzyoungfashion.com

do góry