Wydarzenia

0
  • miniatura
    Filename: miniaturaa.jpg
    Size: 53.19 KB

Czy sztuka to dobra inwestycja i od czego zacząć budowanie własnej kolekcji? Na jakich zasadach przedsiębiorcy mogą, a na jakich chcieliby wspierać instytucje kultury i indywidualnych twórców? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy ogólnopolskiego Tygodnia Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu, organizowanego przez Fundację LodzArte. Partnerem strategicznym wydarzenia, które odbywa się w dniach 14-18 listopada 2022 r., jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Rozmowy, spotkania, przykłady dobrych praktyk – TOKB to okazja do zbudowania pomostu między środowiskami kultury i biznesu.  „Porozmawiamy o tym, jak wspierać i inwestować mądrze i z korzyścią zarówno dla firmy, jak i twórców i instytucji. Przyjrzymy się działalności firm, samorządów, instytucji i osób prywatnych, które prężnie pracują na styku tych dwóch światów" – zapowiada Michał Haze, prezes Fundacji LodzArte, która organizuje TOKB.

TOKB to także wydarzenia i warsztaty kulturalne. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi przygotuje wystawę młodych twórców – studentów i absolwentów uczelni. Prace kilku autorów - Igora Kocińskiego, Pauliny Zalewskiej czy Michała Wasiaka oraz tworzony specjalnie dla potrzeb wydarzenia obraz Gu-Tang Clana - będzie można wylicytować podczas aukcji poprowadzonej przez dom aukcyjny Rynek Sztuki z Łodzi. Licytację poprzedzi prezentacja domu aukcyjnego Agra Art,  zatytułowana „Jak inwestować w sztukę i budować własną kolekcję”.

Z kolei w Monopolis oglądać będzie można wystawę Mai Borowicz „Realizm emocjonalny”, w siedzibie PKO Banku Polskiego w „Bramie miasta” wystawę Alicji Habisiak-Matczak „Przestrzenie Industrialne”, zaś w Fabryce Sztuki w Łodzi, w przestrzeni klubu NieWinni, prace z cyklu „The View” Aleksandry Zielińskiej-Misiun.

Kulminacyjnym wydarzeniem TOKB będzie konferencja główna, która odbędzie się 18 listopada w łódzkiej ASP. Na jej program składają się otwarte dla publiczności wykłady i panele, do których zaproszeni zostali eksperci reprezentujący różne branże. Analizę obecnego stanu prawnego i koniecznych zmian w prawie podatkowym przedstawi Adam Mariański. Małgorzata Potocka, Mateusz Sidor i Małgorzata Grodzińska wspólnie z przedsiębiorcami – mecenasami kultury  – porozmawiają o trudnym aliansie biznesu z kulturą, motywacjach i wzajemnej komunikacji. Nie zabraknie także prezentacji na temat nowych sposobów inwestowania w kulturę i sztukę – o rynku NFT, tokenach oraz o tym, dlaczego rynek gier wideo to świetna przestrzeń inwestycji, opowiedzą Piotr Szydłowski, Adam Radoń, Rafał Szrajber i Michał Staniszewski.

W programie znalazły się również wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. spektakl „Lekko nie będzie” w reżyserii Tomasza Sapryka z udziałem Małgorzaty Sadowskiej i Sambora Czarnoty na Scenie Monopolis. Na zakończenie, po Gali Finałowej TOKB, Teatr Muzyczny w Łodzi proponuje swój musicalowy hit – „Pretty Woman” z Malwiną Kusior i Rafałem Szatanem w rolach głównych. Podczas finału przyznane zostaną także tytuły „Lidera Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu”. Wyróżnienia trafią do firm, które wnoszą znaczny wkład w budowanie nowoczesnego otoczenia biznesowego opartego na dojrzałej społeczności.

Organizatorem TOKB jest łódzka Fundacja LodzArte, która od kilku lat wspiera lokalne inicjatywy artystyczne, szczególnie teatralne. Fundację tworzą mecenasi kultury, którym bliska jest idea inwestowania w sztukę oraz czynne uczestnictwo w kulturze. Fundacja współpracuje z niemal wszystkimi scenami teatralnymi w mieście, wspiera działania lokalnych twórców i współfinansuje wydarzenia kulturalne.

Tydzień Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.


Program wydarzeń w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

16 listopada 2022 r., godz. 18:00-20:00
Wstęp wolny

godz. 18.00 | Powitanie gości, otwarcie wystawy

godz. 18.15 | „Jak inwestować w sztukę i budować własną kolekcję” – prezentacja domu aukcyjnego Agra Art”. Prowadzenie: Monika Bryl i Konrad Szukalski

godz. 18.40 | Wystąpienie Julii Niewiarowskiej-Kuleszy na temat doświadczenia w promowaniu sztuki młodych artystów

godz. 19.00 | Licytacja prac Michała Wasiaka, Gu-Tang Clana, Igora Kocińskiego i Pauliny Zalewskiej

18 listopada 2022 r., godz. 10:00-15:00
Konferencja BIZNES/KULTURA/KREACJA – PRZYSZŁOŚĆ
Wstęp wolny

godz. 11.00 | PANEL I „Zrozumienie, komunikacja, motywacje – trudny alians biznesu z kulturą”

Paneliści: Małgorzata Grodzińska, Małgorzata Potocka, Krzysztof Struszczak, Mateusz Sidor, Michał Haze
Prowadzenie: Krzysztof Dudek

godz. 11.30 | Prezentacja stanu prawnego i propozycji zmian w prawie podatkowym
Prowadzenie: Adam Mariański

godz. 13.00 | PANEL II – „Kultura w biznesie i biznes w kulturze – przenikanie światów”
Paneliści: Hirek Wrona, Jacek Michalak, Urszula Tarasiewicz, Grzegorz Musiał, Wojtek Augustyniak, Stanisław Trzciński
Prowadzenie: Magdalena Michalak

godz. 13.30 | Prezentacja Centrum Transferu Technologii ASP – Jak uczelnia artystyczna realizuje w praktyce współpracę z biznesem?
Prowadzenie: Anna Wesołowska

godz. 13.45 | PANEL III – „Kultura w sieci – wyłącznie biznes czy nadal sztuka”
Wykład otwierający panel na temat rynku NFT wygłosi Piotr Szydłowski
Paneliści: Piotr Szydłowski, Agnieszka Szamałek, Rafał Szrajber, Michał Staniszewski
Prowadzenie: Adam Radoń

godz. 14.30 | Networking przedstawicieli kultury i biznesu

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie internetowej tokb.pl.

do góry