Wydarzenia

1
  • miniatura
    Filename: miniaturka.jpg
    Size: 178.49 KB
  • plakat
    Filename: THE POLISH CHAIR_22_plakat_maly.jpg
    Size: 177.22 KB

W niedzielę 18 września 2022 r. odbyła się premiera utworu multimedialnego „The Polish Chair”, którego warstwę wizualną stworzyła Aleksandra Chciuk, prowadząca Pracownię Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Premiera odbyła się ATM Studio (Wał Miedzeszyński 384, Warszawa) i towarzyszyła 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Warszawska Jesień, największego w Polsce i jednego z ważniejszych na świecie festiwali poświęconych muzyce współczesnej. Kolejny pokaz odbędzie się już w październiku w czasie Festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki w Gdańsku, wydarzenia prezentującego najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej.

Utwór „The Polish Chair” powstał w ramach projektu Modern Multicultural Quartet. Do współpracy w przedsięwzięciu zaproszono artystów z Norwegii, Polski i Iranu. Aleksandra Chciuk w duecie z kompozytorką Anną Sową zrealizowała kompozycję audiowizualną, której oś narracyjna zbudowana została wokół szczególnego przedmiotu.

„Rozpoczynając pracę twórczą nad utworem, szukałyśmy pomostu między Polską a Iranem, wspólnego mianownika, będącego jednocześnie pojęciem dającym nam szerokie możliwości kreacji muzyczno-performatywnej i wizualnej” – tłumaczy Aleksandra Chciuk.

Ostatecznie łącznikiem artystki uczyniły tzw. krzesło polskie. Za tym perskim terminem [ صندلی لهستانی; sandali-je lahestani] kryje się mebel z drewna giętego, którego technika wykonania – będąca wynalazkiem niemiecko-austriackiego stolarza Michaela Thoneta – dotarła do Iranu dzięki polskim uchodźcom w latach czterdziestych XX wieku.

Zdjęcia do części wizualnej projektu artystka zrealizowała w 2022 roku w Sokołowsku w Laboratorium Kultury.

Udział w wydarzeniu został sfinansowany ze środków Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

do góry