Filename: miniaturkaaa.jpg

W najbliższą środę, 14 września 2022 r., gościem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi będzie Alejandra España – meksykańska artystka wizualna specjalizująca się m.in. w malarstwie, rysunku i ceramice, tworząca także książki artystyczne. Wizyta, która odbywa się na zaproszenie Ambasady Meksyku w Polsce, towarzyszy wystawie artystki zatytułowanej „Głosy cienia”, którą od 9 września 2022 r. można oglądać w Ogrodzie Rzeźb Juana Soriano w Warszawie.

14 września 2022 r. o godzinie 11.00 w auli CPM Alejandra España wygłosi wykład w języku angielskim „The latent becoming present”, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Obecność artystki w naszej uczelni będzie doskonałą okazją do zapoznania się z jej twórczością, na której kształt niezwykle silny wpływ wywarły procesy zachodzące w środowisku naturalnym.

Celem spotkania jest pokazanie, w jaki sposób dzieło plastyczne zmienia swój charakter – z rysunku staje się przedmiotem komercyjnym lub kolekcjonerskim, takim jak książka artystyczna czy ceramika. „Poprzez chimery, mity i opowieści staramy się wyjaśnić życie, zjawiska naturalne, cykle, spotkanie ze śmiercią, znaczenie i być może zmartwychwstanie. Światło i ciemność są zawsze obecne między tym, co boskie, a tym, co ziemskie, a to, co raz było prawdopodobne, innym razem jest nierealne” – mówi Alejandra España.

Artystka wykorzystuje sztukę jako narzędzie do legitymizacji historii poprzez obraz, tworzy obiekty wizualne wyjaśniające sposoby, w jakie łączymy się z otoczeniem, naturą, ludźmi, przedmiotami.

Alejandra España

Meksykańska artystka wizualna, która mieszka i pracuje w mieście Meksyk. Studiowała rzeźbę i szkic w Szkole Sztuk i Rzemiosła w Barcelonie (Llotja). Jest absolwentką Sztuk Plastycznych w Państwowej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Rytownictwa La Esmeralda ENPEG. Jest laureatką VI Biennale Jukatan National Video Art (2013). Otrzymała stypendium w ramach Rezydencji Artystycznych FONCA/AIR we Francji. W 2019 roku, podczas warsztatów El Ojo Peludo w Oaxaca, zaprojektowała album „Eon Loop”, którego prezentacja odbyła się w tym samym roku w Instytucie Grafiki w Oaxaca. W 2020 roku indywidualna wystawa artystki była prezentowana na VIII Targach Sztuki SALON ACME. Jej twórczość została nagrodzona także podczas XIX Biennale Rufino Tamayo 2020.

Prace artystki były wystawiane w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Peru, Kolumbii, Francji, Hiszpanii, Słowenii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii oraz w muzeach i miejscach poświęconych kulturze, takich jak Muzeum Rufino Tamayo, Muzeum Carrillo Gil, Muzeum Miasta Meksyk, Muzeum Sztuki Współczesnej w Oaxaca, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mieście Meksyk, Muzeum Sztuk Graficznych la Estampa, Centrum Kultury Casa del Lago Juan José Arreola, Galeria Sztuki Współczesnej Museo Experimental El Eco, Centrum Sztuki Berkeley Art Center California, Centrum Kultury SOMArts Cultural Center.

Wybrane wystawy indywidualne: „Relatos incompletos” w Galerii White Cremnitz (Miasto Meksyk, 2015), „Elementales” Galeria Breve (Miasto Meksyk, 2013), „Animal particular” Galeria Distrito 14 (Miasto Meksyk, 2012), „Obra de Alejandra España”, Galeria Relox San Miguel de Allende (Miasto Meksyk, 2010), „Uti non abuti” Galeria la Esmeralda (miasto Meksyk, 2007).