Filename: miniaturka2.jpg
  • plakat
    Filename: SZUMOWAR-Łaźnia 1000px.jpg

W dawnej łaźni budynku przy ul. Księży Młyn 13/15, w którym dziś mieści się Akademickie Centrum Designu, już 12 czerwca kolektyw artystyczny Szumowar zaprezentuje audioperformens akuzmatyczny „Minus jeden”. Wydarzenie wpisane jest w program tegorocznej edycji Fotofestiwalu.

W swojej warstwie dźwiękowej audioperformens odnosić się będzie do tkanki dźwiękowej Łodzi, którą budują struktury architektoniczne, społeczne i kulturowe kody wynikające z tradycji i historii miasta oraz zjawiska dzisiejsze. Warstwa wizualna zaś to motywy wyobrażone przez samych odbiorców. Autorki nie są w stanie przewidzieć, jaki będzie ich charakter – czy będą to obrazy  migawkowe przywołane z pamięci, czy serie o rozbudowanej narracji.

„Istotna dla naszego kolektywu jest akuzmatyczna strona performensu, czyli recepcja dźwięków przy nieświadomości odbiorców jakie źródło je generuje. Szukamy sposobów fenomenologicznego doświadczania dźwięków. Idąc za koncepcją twórcy muzyki konkretnej Pierrrem Schaefferem, spróbujemy inicjować dźwięki w taki sposób, żeby utworzyły rodzaj sonicznej rzeźby zbudowanej z obiektów dźwiękowych. Akuzmatykami byli określani uczniowie Pitagorasa, którzy słuchali swojego mistrza zza kotary. Przez pięć lat nauk nie ujrzeli go. Ważny był sam głos.”

Wykonawczynie:

• Aleksandra Chciuk,
  • Klaudia Negai Dębiec,
  • Natalia Kędzierska,
  • Weronika Mendrek.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „zbiór nieskończony”, która w dniach 9-26 czerwca 2022 r. trwać będzie w Akademickim Centrum Designu.

Szumowar – kolektyw artystyczny studentek kierunku fotografia i multimedia powstał w Pracowni Audiosfery Instytutu Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzonej przez Aleksandrę Chciuk.

„Minus jeden” | audioperformens kolektywu Szumowar

Akademickie Centrum Designu | łaźnia, poziom -1
ul. Księży Młyn 13/15
12 czerwca 2022 r., godz. 18.00 i 18.30

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W treści wiadomości prosimy podać: imię, nazwiskooraz wybraną godzinę performance’u.

Uwaga! Audioperformance będzie odbywał się w zupełnej ciemności. Prosimy o ostrożność osoby z problemami natury klaustrofobicznej.