Filename: mini.jpg

W Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi gościć będzie amerykańska artystka japońskiego pochodzenia Nishiki Sugawara-Beda.

Pedagożka Meadows School of the Arts w Dallas od 24 maja do 7 czerwca 2022 r. realizować będzie pobyt artystyczny na Wydziale Sztuk Pięknych pod opieką dr Marzeny Łukaszuk, prowadzącej Pracownię Rysunku i Technik Ilustracyjnych.

Artystka dwukrotnie poprowadzi w tym czasie warsztaty dla studentów z techniki malowania obrazów sumi-e. Spotkania pod nazwą „Picturefy – Pictogram Exploration Through Ink”  odbędą się 31 maja oraz 1 czerwca 2022 r.

Nishiki Sugawara-Beda przygotuje także indywidualną wystawę swoich prac w Galerii OdNowa. Ekspozycja ”Apple Core. Sumi-e – images | Nishiki Sugawara-Beda” czynna będzie w dniach 1-6 czerwca 2022 r., a wernisaż odbędzie się 2 czerwca 2022 o godz. 12.00.

Nishiki Sugawara-Beda – artystka zajmująca się malarstwem i rysunkiem, w swojej twórczości czerpiąca ze swojego japońskiego dziedzictwa. Podejmuje tematy związane z kulturą, językiem i duchowością zakorzenioną w buddyzmie zen. Artystka eksperymentuje ze starożytnymi japońskimi technikami oraz charakterystycznymi dla nich materiałami jak tusz Sumi czy papier ryżowy. Jej malarstwo inspirowane jest krajobrazami Kakejiku, które łączy z abstrakcyjnymi i ekspresyjnymi formami znanymi współczesnej estetyce zachodniej.

Swoje prace wystawiała m.in. w Spartanburg Art Museum (SC), Morris Graves Museum of Art (CA), Dennos Museum (MI) i Amos Eno Gallery (NY). Jej działania obejmują także wykłady w kraju i za granicą w celu promowania różnorodności kulturowej. Publikowała w “New American Paintings”, “Expose Art Magazine”, “AEQAI”, “Athenaeum Review” i “London Post”. Badania artystyczne prowadziła przy wsparciu takich programów jak Seed Grant, Diversity Fellow Program, International Enhancement Grant, Idaho Arts Fellowship, Sam Taylor Fellowship i Tusen Takk Foundation.