Filename: miniatura.jpg
    Filename: 05.jpg
    Filename: 06.jpg
    Filename: 07.jpg

W dniach 4-8 kwietnia 2022 r. studenci pierwszego roku wzornictwa mieli okazję uczestniczyć w warsztatach projektowych prowadzonych przez pedagogów z partnerskiej uczelni Escuela de Arte y Superior de Diseño de Valencia (EASD), realizujących w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi mobilność w ramach Programu Erasmus+.

Zajęcia dydaktyczne z kilkunastoosobową grupą studencką poprowadzili: Miguel Ángel García Oliver, Paco Sanchis Mullor, David Ulibarri Oses oraz Sergio Ferrero Gil.

Zadanie warsztatowe – projekt lampy inspirowanej naturalnymi, np. roślinnymi czy zwierzęcymi, kształtami miało charakter kreacyjny. Celem było uzyskanie na drodze przekształceń pewnej ekspresji, która zachowywać jednak miała charakter pierwotnej inspiracji.

Do projektu lamp wykorzystano równolegle metodę sketchingu (szkic odręczny) oraz metodę fotogrametryczną, która jest zaawansowaną technologią polegającą na skanowaniu obiektów 3D. Punktem wyjścia całego procesu jest w jej przypadku wykonanie serii zdjęć, które następnie obrabiane są komputerowo z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. W efekcie powstaje model 3D służący do dalszej obróbki. Następnie elementy projektu są drukowane na drukarkach 3D lub wycinane przy pomocy plotera laserowego.

Praca naszych studentów została wysoko oceniona przez prowadzących, a gotowe projekty zyskały wyjątkowe uznanie: „Szybko weszli w zadany temat i podjęli z nami współpracę. Bardzo dynamicznie pracowali, mimo że jako studenci pierwszego roku nie byli jeszcze biegli technologiczne, a mieliśmy tylko cztery dni na wykonanie projektu. Moim zdaniem byli świetni!” – podsumował czterodniowe zajęcia Sergio Ferrero Gil.