Filename: mini.jpg

Od kilku dni dzielnie walczących Ukraińców w wyjątkowy sposób wspierają nasi studenci i nauczyciele akademicy. Tkają w uczelni siatki maskujące dla mieszkańców Lwowa. Akcja jest odpowiedzią na prośbę zaprzyjaźnionej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

„Zobaczyliśmy na przesłanych ze Lwowa zdjęciach, jak zamknięci w akademiku studenci ze ścinków materiałów robili siatki maskujące. Mieli wielkie chęci, lecz kończyły im się tkaniny i poprosili nas o dodatkowe materiały, które wczoraj rano wyjechały do nich. Jednocześnie sami rozpoczęliśmy akcję tkania siatek” – opowiada dr Michał Szulc, dyrektor Instytutu Ubioru.

Odzew na tę formę pomocy jest bardzo duży zarówno ze strony współpracujących z uczelnią szwalni i krojowni oraz innych firm, które dostarczyły materiały, jak i samych studentów oraz nauczycieli akademickich. W akcję włączyli się w zasadzie studenci i pedagodzy ze wszystkich kierunków. „Część studentów wycina paski materiałów, studenci malarstwa segregują je, kolejna grupa przeplata, a następna zajmuje się łączeniem” – relacjonuje dr Michał Szulc.

W wyniku akcji powstały siatki o różnych rozmiarach, które już wkrótce mają wyjechać do Lwowa. Nie będą one służyć do celów militarnych – mają być wykorzystywane do ukrywania różnych przedmiotów przez ludność cywilną.

Akcja będzie kontynuowana, jednak największym problemem jest obecnie brak siatek bazowych – ogrodniczych lub tych służących do podtrzymywania roślin pnących. W odpowiedzi na ten problem powstała oddolna inicjatywa studentów ASP, którzy uruchomili zbiórkę pieniężną na portalu Pomagam.pl i zwracają się do całej społeczności uczelni o jej wsparcie. Więcej informacji o zbiórce pod poniższym linkiem: