Miło nam poinformować, że komisja Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, organizowanego przez Centrum Sztuki WRO wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w składzie: Piotr Krajewski (CS WRO), Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka (CS WRO), Agnieszka Pindera (Muzeum Sztuki w Łodzi), Marcin Polak (MIEJMIEJSCE), dr Tomasz Załuski (ASP w Łodzi) zakwalifikowała do VIII edycji konkursu pracę „Merboys” autorstwa Kuby Stępnia.

Merboys". Performatywna reinterpretacja zdarzeń. Praca wideo
Promotor: dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni
Pracownia Multimediów
Wydział Sztuk Pięknych

"Punktem wyjścia do stworzenia pracy było moje przedszkolne i wczesnoszkolne doświadczenie uczęszczania do pływackiego klubu sportowego. Łączyło się to z pierwszym wejściem w binarną męską grupę, z kolektywnym doświadczeniem chłopięctwa. Nad projektem pracowałem z grupą chłopaków o podobnym doświadczeniu związanym z tym basenem, którzy należeli kiedyś do klubu czy doświadczali przestrzeni tej pływalni podczas obowiązkowych zajęć z WF-u. Odbywaliśmy przez kilka miesięcy próby na sali baletowej, pracując z własnymi ciałami, ich świadomością, ekspresją, archiwum, kolektywną pamięcią oraz własną praktyką wokalno-ruchową. Praca jest dokumentacją jednorazowego performansu, będącego odwróconym reenactmentem archiwalnych wydarzeń, squeerowaną rekonstrukcja wchodzącą w relację z silnie systemową architekturą basenu. Celem działań jest świadoma analiza dyscyplinujących mechanizmów władzy, przepracowanie ich poprzez powtórzenie w nowy sposób, w nowym kontekście, reinterpretując historię i przeprowadzając na niej operację, dokonując gestu odwracania wycelowanej w nas broni, gdzie kara przestaje być opresyjna, a staje się narzędziem o nowym potencjale, zaś mająca silnie manipulującą siłę nagroda, pomimo sentymentu, nie ma już swojej mocy sprawczej".

Performerzy: Adi Buczyński, Damian Kądziela, Kacper Borek, Kuba Stępień
Zdjęcia: Wojciech Bibel
Asystentka operatora: Nina Poznańska
Drugi asystent i zgranie dźwięku: Filip Mazurkiewicz

Ponadto jurorzy konkursu wyróżnili rekomendacją Veranikę Zakharchuk za następujące realizacje dyplomowe:

„Cichy protest – relacja obrazu, obiektu i przestrzeni”
Promotor: dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni
Pracownia Działań Konceptualnych
Wydział Sztuk Pięknych

„Atlas wspomnień. Cykl choreograficznych działań dokamerowych. O życiu i emocjach w okresie protestów”
Pracownia Multimediów
promotor: dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni
Wydział Sztuk Pięknych

Wystawa VIII Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów prezentowana będzie w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.

Więcej informacji wkrótce na stronie organizatora:

Serdecznie gratulujemy nominowanym i życzymy powodzenia w konkursie.