Studentki Pracowni Audiosfery serdecznie zapraszają do odsłuchania fragmentu ich akuzmatycznego performensu „Szumowar” wykonanego podczas 8. Festiwalu Musica Privata w Łodzi. Performens zostanie zaprezentowany 2 lutego 2022 r. (środa) o godzinie 12.00 na antenie Radia Kapitał w ramach audycji CEBULA.

Wspomniana audycja została stworzona została przez kolektyw Dziewczyny z Szarymi Twarzami, a  powstała dzięki internetowemu Open Call. Jak same twórczynie tej audycji mówią, było to Open Call na "dźwięki i mówienia". "Zgromadziłyśmy materiał, który ma charakter szeptanej przestrzeni z wewnętrznych zakamarków twórczyń i twórców”.

Przedstawiony fragment zapisu akuzmatycznego performensu z Pracowni Audiosfery Instytutu Fotografii i Multimediów ASP w Łodzi, wykonany przez Aleksandrę Chciuk wraz ze studentkami – Klaudią Negai Dębiec, Julią Goską, Natalią Kędzierską i Weroniką Mendrek, w ramach 8. Festiwalu Musica Privata swoją idee bierze ze spacerów dźwiękowych z opaską na oczach.

Czy jest możliwe, żeby odwrócić tę sytuację, czyli żeby to pejzaże były wędrujące, a odbiorcy wygodnie spoczywali? Czy jest możliwe, żeby wygenerować pejzaże dźwiękowe, które przeniosą odbiorców w inne, subiektywne światy? Studentki w duchu pitagorejskich praktyk – bo wtedy po raz pierwszy pojawiła się idea słuchania akuzmatycznego, wskrzeszona w XX w. przez twórcę muzyki konkretnej Pierre’a Schaeffera – postanowiły założyć widzom opaski na oczy i przemieszczać się między publicznością, tworząc dźwięki na specjalnie na tę okoliczność przygotowanych przedmiotach. Jak same mówią: „Miałyśmy nadzieję, że każdy odbiorca tego dźwiękowego działania uchwyci i odłoży w pamięci „fotografie” wyobrażonych miejsc-sytuacji”.

Performance Szumowar na YouTube: