Pracownicy akademiccy

Filename: 04.jpg
    Filename: leder-wojciech.jpg

Instytut Malarstwa i Rysunku

Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom obronił pod kierunkiem profesora Stanisława Fijałkowskiego, studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2005 roku kieruje Pracownią Malarstwa, od 2007 roku jest profesorem ASP w Łodzi, a od 2016 roku profesorem zwyczajnym. Jest laureatem Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku. Indywidualne wystawy m.in. w Galerii R w Poznaniu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki w Łodzi, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Galerii Art New Media w Warszawie. Wybrane wystawy zbiorowe: Łódź Fokus Biennale; Mediation Biennale w Poznaniu; Motiva (Wiedeń); International Biennale of Art (Fukushima); Poles/Kutuplar (Galeria Empires, Istambuł). Był kuratorem m.in. wystawy „Dekonstrukcja Utopii” w BWA w Łodzi, wystawy „Biografie rzeczy” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ostatnio wystawiał wraz z Dominikiem Lejmanem w Galerii Imaginarium w Łodzi.