Aktualności

0
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 74.13 KB

Drodzy studenci!

Zapraszamy do zapoznania się z programem PRAKTYKUJ W KULTURZE, prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury. Program ten umożliwia studentom i absolwentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego w organizacjach kulturalnych.

Wchodzenie na rynek pracy wiąże się z wieloma pytaniami, np "Czy wybrana dzisiaj ścieżka kariery będzie tą ostateczna?". Chcąc uniknąć pomyłki, warto odbyć praktyki jeszcze w czasie studiów. Czas praktyk to zmierzenie się z nowymi zadaniami, weryfikacja własnych umiejętności czy choćby odpowiedź na takie pytanie: "Czy praca w kulturze to miejsce dla mnie?"

Dla kandydata (studenta) niewątpliwą korzyścią z udziału w projekcie jest otrzymanie dokumentów: listu rekomendującego od instytucji lub organizacji, w której odbędzie praktyki, oraz zaświadczenia od Narodowego Centrum Kultury za udział w projekcie. Poza tym praktykanci, którzy ukończyli praktyki i dopełnili wszystkich formalności, będą mieli przygotowane specjalne bezpłatne szkolenia. Szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak autoprezentacja lub promocja instytucji kultury. Jest też to okazja do spotkania się z innymi uczestnikami projektu oraz z pracownikami Narodowego Centrum Kultury.

Nabór do projektu odbywa się dwuetapowo. W pierwszej kolejności dla instytucji i organizacji, a następnie dla kandydatów na praktyki.

Wszystkie oferty praktyk po opublikowaniu przez opiekunów zostają opublikowane w dniu uruchomienia naboru dla praktykantów. Praktykanci mogą się zgłaszać poprzez portal Pracuj w kulturze – zakładka PRAKTYKUJ W KULTURZE, uzupełniając dane po kliknięciu przycisku APLIKUJ pod wybraną ofertą praktyk. Zgłoszenie trafia bezpośrednio do instytucji oferującej praktyki. Każdy praktykant może wybrać maksymalnie trzy interesujące go oferty. Może się to wiązać z koniecznością odbycia trzech rozmów kwalifikacyjnych. W trakcie trwania danej edycji można odbyć jedne praktyki.

Po zakończeniu obu naborów strony umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne, w wyniku których zostaną podjęte decyzje o współpracy. Instytucje zobowiązane są do poinformowania NCK o wyniku rozmów poprzez zaznaczenie właściwego przycisku przy danych poszczególnych kandydatów na profilu instytucji.

Tryb realizacji praktyk wynika z bezpośrednich ustaleń między praktykantem a instytucją oferującą praktyki. Może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji praktyk od 160 godzin do 320 godzin.

Faktyczna długość praktyk jest każdorazowo ustalana bezpośrednio pomiędzy praktykantem a instytucją przyjmującą i uzależniona od możliwości i potrzeb instytucji kultury oraz od harmonogramu zajęć praktykanta w ciągu roku.

W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykanci samodzielnie pokrywają koszty zakwaterowania, z wyjątkiem sytuacji, w których instytucja przyjmująca wyrazi gotowość do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania praktykantów.

Praktyki nie są płatne i odbywają się na podstawie porozumień o wolontariacie. Prawne aspekty dotyczące ubezpieczenia praktykantów reguluje Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

do góry