4. Triennale Tkaniny Młodych – Łódź 2022 / Young Textile Art Triennial – Lodz 2022

• plakat
    Filename: Ministerstwo wymagany plakat.jpg

Wartość ogólna zadania: 232 000,00 zł

Wysokość dofinansowania: 174 000,00 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach Programu „Edukacja artystyczna”

Termin realizacji zadania: 01.05.2022 – 31.12.2022

4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych – Łódź 2022 Young Textile Art Triennial – Lodz 2022 jest organizowane przez ASP w Łodzi po raz czwarty. Duże zainteresowanie poprzednimi edycjami sprawiło, że wystawa-konkurs utrzymała dotychczasową formułę. Wystawa Konkurs była wydarzeniem towarzyszącym 17. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. W ramach wydarzenia odbyło się międzynarodowe otwarte sympozjum naukowe Wokół Ytat 2022. Adresaci zadania: studenci Uczelni Artystycznych na świecie, działających w szeroko pojętej tzw. "sztuce włókna". Wernisaż wystawy oraz sympozjum miały miejsce 09.10.2022.

W wystawie wzięło udział 43 studentów z 17 uczelni artystycznych z 10 krajów.

Jury w składzie: Pani Hella Jongerius (Niemcy), Pani Dorota Stępniak (Polska), Pani Janis Jefferies (Wielka Brytania), Pani Aleksandra Gaca (Holandia), Pani Jessica Hemmings (Wielka Brytania) postanowiło przyznać cztery równorzędne nagrody w trzech kategoriach:

W Kategorii Tkanina Artystyczna:

Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Maria Pilm (Pallas University of Applied Sciences, Tartu, Estonia) za pracę pod tytułem: „Brak równości w społeczeństwie funkcjonującym w oparciu o nowoczesne technologie (smart socjety) na przykładzie różnych pokoleń.”

Również w kategorii Tkanina Artystyczna:

Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Jonatan Jurkowski (Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) za pracę pod tytułem „Mandorla dla ziemi”

W Kategorii Tkanina Projektowa:

Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Zuzanna Wójcik (University of Borås - The Swedish School of Textiles) za pracę pod tytułem: „Soft or not”

W Kategorii Interdyscyplinarnej:

Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Renata Ramola – Piórkowska (Akademia Sztuki w Szczecinie) za pracę pod tytułem: „Jutro. Tkaniny z użyciem nasion”.