Filename: miniatura.jpg
    Filename: 4.jpg
    Filename: 5.jpg
    Filename: 6.jpg

W dniach 8-12 kwietnia br. dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni przeprowadziła wykład i warsztaty graficzne na Wydziale Rysunku Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii, w ramach programu Erasmus+.

Tematem wykładu było zastosowanie lasera do tworzenia matryc w technikach druku wklęsłego i wypukłego. Autorka pokazała także kolekcję swoich prac zrealizowanych w technikach rytu laserowego podczas pobytu badawczego na University of Alberta w Edmonton w czerwcu 2023 roku. Drugą część zajęć stanowiły warsztaty praktyczne poświęcone trzem technikom wklęsłodrukowym: akwatincie solnej, akwatincie piaskowej i ruletce.

Zajęcia przyciągnęły uwagę wielu studentów i wykładowców i spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Alicja Habisiak Matczak – jest nauczycielem akademickim Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Technik Wklęsłodrukowych w Instytucie Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych.

Jest autorką 34 wystaw indywidualnych w Bristolu, Buenos Aires, Edmonton, Fano, Hongkongu, Luksemburgu, Łodzi, Łomży, Rzymie, Urbino, Vercelli, Vernon, Wageningen i w Warszawie. Uczestniczyła w ponad 260 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. W 2020 roku otrzymała honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA” przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. Jest laureatką nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach graficznych i rysunkowych, z których ostatnie to Wyróżnienie honorowe na VIII Bienal Internacional de Grabado Aguafuerte 2022, Valladolid, Hiszpania (2022).