Stopnie i tytuły naukowe

Filename: kronika 2021-2022 - miniatura.png

Codzienność Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi jest bardzo intensywna, a to za sprawą licznych wydarzeń i inicjatyw podejmowanych przez społeczność naszej uczelni, kadrę dydaktyczną, artystów i studentów. Cieszą nas sukcesy przedstawicieli naszej społeczności. Z satysfakcją wspieramy rozwój, tworzymy przestrzeń do realizacji licznych przedsięwzięć i akcji. Za każdym takim działaniem stoi konkretny człowiek, a najczęściej grupa ludzi. Ażeby to, czym żyjemy na co dzień, nie odeszło w niepamięć, podjęliśmy się stworzenia „Kroniki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi”. Drugi numer Kroniki ASP w Łodzi, obejmujący przegląd wydarzeń roku akademickiego 2021/2022, został właśnie opublikowany na stronie asp.lodz.pl

Zachęcamy do spojrzenia na to, co za nami, by z odwagą i nadzieją patrzeć w przyszłość.

Jaki był rok akademicki 2021/2022 w opinii Rektora Akademii Sztuk Pięknych?

O kilka refleksji na ten temat poprosiliśmy Rektora ASP w Łodzi dr. Przemysława Wachowskiego:

"(…) Kiedy 28 marca 2022 roku zniesiono obowiązek noszenia maseczek, a 16 maja 2022 roku odwołano epidemię, można było znowu organizować wydarzenia kulturalne na zasadach przedpandemicznych. Tymczasem rozwiązania i pomysły niejako wymuszone przez covidowe ograniczenia okazały się często wyjątkowo racjonalne i trafne z punktu widzenia promocji Akademii czy twórczości jej studentów i absolwentów. Na przykład w ramach Łódź Young Fashion po raz pierwszy konkurs Złota Nitka przybrał formę pokazu wirtualnego, zorganizowano także nowy festiwal filmów modowych, przed którym mam nadzieję znakomita przyszłość.

Rok akademicki 2021/2022 powinien zapisać się jako czas spektakularnych sukcesów absolwentów. Kolejnym dyplomantom trudno będzie dorównać osiągnięciom swoich koleżanek i kolegów w tegorocznym konkursie DESIGN32 Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych, Konkursie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku czy przeglądzie najlepszych prac dyplomowych wyższych szkół artystycznych ArtNoble.

Przeglądając kalendarz wydarzeń roku akademickiego 2021/2022, nie sposób nie wspomnieć, że rok 2022 został przez Radę Miasta Łodzi ogłoszony Rokiem Romana Modzelewskiego, byłego rektora naszej Akademii, jednej z najznakomitszych postaci w historii naszej uczelni. Sylwetkę innej ważnej dla Akademii osoby przypomniała publikacja „Marian Wimmer. Przestrzeń jako tworzywo sztuki”.

Szanowni Państwo

To był niestety również rok wybuchu wojny w Ukrainie. Rok, który zapamiętamy jako czas pomocy ofiarom wojny i wielkiego niepokoju o przyszłość. Zawsze, przy każdej możliwej okazji, będę dziękował społeczności Akademii za WSZYSTKIE działania wspierające obywateli Ukrainy. Oby kolejny rok akademicki był spokojniejszy.”

(ze wstępu do „Kroniki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 2021/2022”. Publikacja dostępna na stronie Biura Wydawnictw)