• plakat
    Filename: miniatura.jpg
    Filename: 002.jpg
    Filename: 001.jpg

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Ab Ovo – Permutacje. Jolanta Rudzka Habisiak”, która odbędzie się 7 grudnia 2018 o godz. 18.00 w Galerii Re:Medium (Łódź, ul. Piotrowska 113).

Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia 2019.

Wystawa jest elementem procesu, którego rezultatem będzie obszerne wydawnictwo podsumowujące ponad 30-letni okres twórczego życia Jolanty Rudzkiej Habisiak.

Ab ovo – z łaciny – od samego początku. Ab ovo – to z jednej strony prezentacja dorobku od początku czyli od roku 1986, z drugiej zaś ab ovo to wielokrotne nawiązywanie do wcześniej przepracowanych tematów, rozwiązań strukturalnych, czy zastosowanych materii. Co kilka lat na nowo powraca skóra, pasek, supeł, mapa, wariacje na temat reliefów w technikach graficznych, mandale z poskładanych fontów alfabetu Strzemińskiego, czy wreszcie ażury wyciętych w papierze form zaczerpniętych ze skórzanych przeplotów.

Permutacja – pojęcie matematyczne to ułożenie elementów zbioru skończonego w określonym porządku; też: każdy z możliwych układów tych elementów.

Taki właśnie jest najnowszy zestaw prac stanowiący zbiór, którego elementy ułożone są w określonym porządku – dwanaście wersji „ovo” z ich zakodowanym przesłaniem składają się w metaforyczną opowieść o wartościach, o szczęściu, pięknie, odpowiedzialności i sprawiedliwości, o przyjaźni, miłości, odwadze i dobroci, o przemijaniu, szacunku i mądrości.

Nieodłącznymi towarzyszami moich artystycznych peregrynacji były i będą reminiscencje unistycznych obrazów Władysława Strzemińskiego. Odnajduję ich ślady w moich reliefowych wariacjach, w przeplotach skórzanych pasków, w rytmach form biologicznych, w wysublimowanym kolorycie pociętej i zawiązanej w supły mapy.

Po latach poszukiwań ciekawych rozwiązań fakturalnych zmierzyłam się z warsztatem graficznym. W technice goffrage powstały monochromatyczne, subtelne kompozycje zbudowane z wypukłych, organicznych czy to kaligraficznych elementów.

W odkrywaniu nowych koncepcji, w skupieniu i dyscyplinie procesu tworzenia, podświadomie powracam do dziedzictwa Patrona mojej Alma Mater.

Jolanta Rudzka Habisiak

***

Jolanta Rudzka Habisiak studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 2005 roku jest profesorem zwyczajnym, kieruje Pracownią Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Wzięła udział w ponad 160 wystawach zbiorowych - polskich i międzynarodowych; miała 30 wystaw indywidualnych. Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystycznej, projektowaniem dywanów, ale także wkracza w działania z pogranicza technik graficznych i autorskich. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe, ale jest także doceniana za kolekcje dywanów. Obecnie po reelekcji zasiada na stanowisku rektora w kadencji 2016-2020.